Xabi Alonso kommentoi Jürgen Kloppin lähtöä – espanjalaisluotsilta kysyttiin Liverpool-pestistä
Liverpool-legenda Xabi Alonso sanoo arvostavansa suuresti Jürgen Kloppin tekemää työtä punapaitojen managerina.
Klopp, 56, ja Liverpool pudottivat perjantaina uutispommin, kun seura kertoi, että saksalaismanageri jättää Anfieldin tämän kauden jälkeen.
Liverpool pestasi Kloppin lokakuussa 2015, ja joukkue on palannut hänen alaisuudessaan Euroopan ehdottomaan eliittiin. Klopp on johdattanut Liverpoolin kertaalleen mestariksi lähes jokaisessa kilpailussa, ja hän jahtaa neljää pokaalia myös kuluvalla kaudella.
Vuosina 2004-2009 Liverpoolia edustanut Alonso, 42, oli yhtä ällikällä lyöty Kloppin lähdöstä kuin kaikki muutkin.
– Ensinnäkin, se tuli yllätyksenä. Kunnioitan Jürgeniä valtavan paljon. Olin hänen iso ihailijansa jo ennen kuin hän meni Liverpooliin, ja arvostukseni on kasvanut entisestään sen ansiosta, mitä hän on saavuttanut siellä ja miten, sanoi Alonso BBC:n mukaan.
Alonso luotsaa itse parhaillaan Bayer Leverkusenia, joka on ollut hänen alaisuudessaan hurjassa lennossa. Espanjalaisluotsilta kysyttiin, voisiko hän mahdollisesti hypätä Kloppin saappaisiin ensi kesänä.
– Olen tällä hetkellä todella onnellinen täällä ja nautin työskentelystä täällä. Jokainen päivä ja ottelu on haaste. Me nautimme intensiivisestä mutta kauniista matkasta.
– Minulla ei ole hetkeä miettiä seuraavaa asiaa. Ajattelen vain sitä, mikä on nyt. Olen hyvässä paikassa ja nautin siitä.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valioliigamestari avautui MM-vuoden otteluruuhkasta – ”Järjetöntä”
- Toimittaja: Man City tekemässä jättitarjousta Englannin MM-tähdestä
- Hurja huhu: Tottenham on lyömässä 70 miljoonaa tiskiin
- Tottenhamin MM-taituri sai tarpeekseen – haluaa lähteä heti kesällä
- Lähde: Tottenham suunnittelee jättihankintaa – yrittää kaapata MM-kisatähden
- Newcastle hylkäsi jättitarjouksen Sandro Tonalista
- Tähtihankinta – Joel Pohjanpalon ex-joukkuekaveri Valioliigaan
- Toimittaja: West Hamin keskikentän sensaatio matkalla Tottenhamiin
- Valioliigaan palannut Ipswich etsii uutta valmentajaa – nimitys lähellä
- Frank Lampard on saamassa uuden sopimuksen
- Tottenhamin MM-taituri sai tarpeekseen – haluaa lähteä heti kesällä
- Hurja huhu: Tottenham on lyömässä 70 miljoonaa tiskiin
- Lähde: Tottenham suunnittelee jättihankintaa – yrittää kaapata MM-kisatähden
- Newcastle hylkäsi jättitarjouksen Sandro Tonalista
- Boxing Day palaa ohjelmaan! Tältä se näyttää
- Tähtihankinta – Joel Pohjanpalon ex-joukkuekaveri Valioliigaan
- Toimittaja: West Hamin keskikentän sensaatio matkalla Tottenhamiin
- Espanjan suurseura on kiinnostunut Tottenhamin Micky van de Venistä
- Valioliigan otteluohjelma julki – Arsenal kohtaa avauskierroksella sarjanousijan
- Frank Lampard on saamassa uuden sopimuksen