Lehti: Manchester Unitedin kapteeni hylkäsi jättitarjouksen Saudi-Arabiasta
Manchester Unitedin keskikenttäpelaaja Bruno Fernandes hylkäsi viime kuussa ”tähtitieteellisen” tarjouksen Al-Hilalta, kertoo portugalilaislehti Record.
Unitedin kapteenina toimiva Fernandes, 29, kokee, että hänellä on vielä paljon annettavaa ja saavutettavaa Manchesterissa.
Manchester United hankki portugalilaistähden tammikuussa 2020 Sporting CP:stä 65 miljoonalla eurolla, ja Fernandes nousi välittömästi johtavaksi pelaajaksi uudessa seurassaan. Tällä kaudella hän on pelannut Unitedissa toiseksi suurimmat minuutit maalivahti André Onanan jälkeen.
Al-Hilal tunnetaan Aasian menestyneimpänä seurana sen voitettua 66 virallista pokaalia. Viime kesänä se siirtyi kolmen muun Saudi-Arabian isoimman seuran kanssa maan julkisen investointirahaston (PIF) haltuun. Sama taho omistaa myös Newcastlen.
Saudi-Arabian pääsarja on viimeisen vuoden ajan värvännyt useita nimekkäitä pelaajia ja valmentajia pääsarjaansa rahakkailla sopimuksilla.
Al-Hilalia edustavat nykyisin muun muassa Neymar, Kalidou Koulibaly, Sergej Milinković-Savić sekä Valioliigasta tutut Rúben Neves ja Aleksandar Mitrović. Joukkuetta valmentaa Jorge Jesus, jonka alaisuudessa Fernandes pelasi Sportingissa.
Recordin mukaan Al-Hilal yrittää Fernandesin kanssa onneaan uudestaan ensi kesänä. Portugalilaistaiturin sopimus Manchester Unitedissa on voimassa kesään 2026 saakka, eikä seuralla varmasti ole haluja luopua kapteenistaan.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Espanjalaismedia: Atlético ja Arsenal suunnittelevat vaihtokauppaa
- Aaron Ramsey aloittaa uransa valmentajana – sai mielenkiintoisen pestin
- Toimittaja: Juventus pyytää Aston Villaa pudottamaan Emi Martínezille asettamaansa hintalappua
- Romano: Tottenham sopimukseen maalivahdin kanssa
- Athletic: Harry Wilson löysi uuden seuran
- Toimittaja: Chelsean tähtipuolustaja Man Cityn tutkassa
- Kuva julki – vain yksi Englannin pelaaja toimi toisin Thomas Parteyta kohtaan MM-kisoissa
- Jättikauppa – Serie A:n vuoden puolustaja Chelsean riveihin
- The Athletic: Arsenal lähenee sopimusta superlupauksen kanssa
- Ornstein: Chelsea on italialaisen huippulupauksen perässä
- Valioliigaseura julkisti uuden päävalmentajansa
- Toimittaja: Arsenal lähellä jättihankintaa – Valioliigan supertähti antoi suostumuksensa
- The Athletic: Arsenal lähenee sopimusta superlupauksen kanssa
- Ornstein: Chelsea on italialaisen huippulupauksen perässä
- John Terry pettyi pahemman kerran Chelsean ratkaisuun
- Toimittaja: Tottenham tekemässä jättitarjousta Valioliiga-tähdestä – yli 100 miljoonaa tiskiin
- AS: Real Madrid haluaa Enzo Fernándezin – pelaaja näytti vihreää valoa siirrolle
- LIVESEURANTA: Englanti kohtasi Ghanan – afrikkalaisten matala blokki jätti Englannin nollille
- Athletic: Chelsea kiinnostunut hankkimaan Ranskan MM-tähden
- Athletic: Aston Villa haluaa West Hamin tähden

