Fulhamin pelaaja on hylännyt huippumaan kosiskelut kolme kertaa: ”Ei mitään järkeä”
Fulhamin keskikenttäpelaaja Andreas Pereira sanoo, että hän ei halua pukea Belgian paitaa ylleen vain päästäkseen pelaamaan maajoukkueessa.
Pereira, 28, on syntynyt Belgiassa ja edustanut nuorempana synnyinmaansa seuroja ja maajoukkueita, mutta toistaiseksi ainoan A-maaottelunsa hän on pelannut Brasilian, isänsä kotimaan, väreissä.
Brasilialaismediassa on uutisoitu tällä viikolla, että Pereira on hylännyt Belgian kosiskelut jopa kolme kertaa.
Belgia on yksi Euroopan ehdottomista huippumaista, jota ennustaan useissa arvokisoissa vähintäänkin mustaksi hevoseksi. Pereira sanoi kuitenkin Globo Esporten haastattelussa, että hän ei koe oikeaksi edustaa jotain maata, jos kokee toisen omakseen.
– He lähestyivät minua kauden alussa ja kysyivät, olisinko halukas edustamaan Belgiaa. He puhuivat myös managerilleni. Olen aina tehnyt selväksi, että unelmani on edustaa Brasiliaa.
– Minulle sanottiin, että kannattaisi miettiä sitä ja katsoa, miten asiat menevät. Pitäisikö minun laittaa lapsuuden unelmani syrjään vain sen takia, että pääsisin pelaamaan maajoukkueessa? OIen brasilialainen, perheeni on Brasiliasta. Siinä ei ole mitään järkeä, että pelaa jossain maajoukkueessa sen takia, että voi sanoa pelanneensa maajoukkueessa.
– Olen kiitollinen Belgialle kaikesta, mitä maa on tehnyt minulle. Kasvoin siellä, mutta olen brasilialainen ja unelmani on edustaa Brasiliaa. Taistelen loppuun asti, että se toteutuu.
Pereira pelasi toistaiseksi ainoan A-maaottelunsa syyskuussa 2018, kun Brasilia voitti El Salvadorin ystävyysottelussa 5-0. Vaihdosta kentälle tullut Pereira oli ensimmäinen ulkomailla syntynyt pelaaja Brasilian maajoukkueessa yli sataan vuoteen.
Lehtitietojen mukaan Pereira saattaa saada kutsun ensi kuun maaotteluihin Englantia ja Espanjaa vastaan. Brasilian uusi päävalmentaja Dorival Júnior on tiettävästi käynyt paikan päällä seuraamassa Fulhamin harjoituksia ja keskustellut Pereiran sekä Rodrigo Munizin kanssa potentiaalisista kutsuista.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: PSG:n pikakiituri lähtökuopissa – Valioliiga-seurat kiinnostuneita
- Liverpoolille iso kolaus – sensaatiolaituri haaveilee PSG:stä
- The Athletic: Manchester City on tarjonnut ison summan halutusta keskikenttätähdestä
- Man City raivostui Real Madridin vaaliehdokkaan tempusta – harkitsee ankaria toimenpiteitä
- Ornstein: Tottenham on hollantilaisen tähtitopparin perässä
- Erling Haaland Real Madridiin? Näin pelaajan leirissä vastattiin
- Valioliigaseurat taistelevat AIK-tähdestä
- CdS: Chelsea teki 50 miljoonan euron tarjouksen maalivahdista
- Athletic: Chelsea haluaa Morgan Rogersin
- Romano: Ranskan sensaatioseuran valmentaja matkalla Valioliigaan
- CdS: Chelsea teki 50 miljoonan euron tarjouksen maalivahdista
- Man United iski tiskiin 40 miljoonaa euroa – keskikentälle kova vahvistus
- Romano: Tässä on Valioliigan sensaatiovalmentajan uusi seura
- Romano: Ranskan sensaatioseuran valmentaja matkalla Valioliigaan
- Valioliigaseurat taistelevat AIK-tähdestä
- Athletic: Chelsea haluaa Morgan Rogersin
- Athletic: Kesän ensimmäinen Arsenal-hankinta on selvillä
- Toimittaja: Valioliigaseurat kiinnostuneita Real Madridin ex-hyökkääjästä
- Athletic: Arsenal hamuaa Saksan maajoukkuepuolustajaa
- Nuorten MM-kisojen paras pelaaja on kahden Valioliiga-joukkueen kiikarissa