Englannin maajoukkuevahdin kausi ohi
Crystal Palacen maalivahdin Sam Johnstonen odotetaan olevan loppukauden sivussa kyynärpäävamman takia, kertoo Athletic. Häneltä jää loukkaantumisen myötä myös kesän EM-turnaus väliin.
Johnstonen, 31, oli määrä pelata tiistaina Englannin ystävyysottelussa Belgiaa vastaan, mutta hän loukkasi kyynärpäänsä maanantaina harjoituksissa.
Palace-vahti jätti maajoukkuekomennuksen kesken, ja hän on Athleticin mukaan käynyt leikkauksessa, josta toipuminen kestää ”pitkään”.
Englannin kiistaton ykkösvahti on Evertonin Jordan Pickford, mutta hänen takanaan käydään kovaa kilpailua kirittäjien paikoista. Newcastlen Nick Pope kärsii myös loukkaantumisesta tällä hetkellä ja Aaron Ramsdale on jäänyt vähälle vastuulle Arsenalissa.
Burnleyn James Trafford nostettiin alle 21-vuotiaiden maajoukkueesta Johnstonen tilalle ja Rangersin Jack Butland oli lehtitietojen mukaan lähellä kutsua A-maajoukkueeseen pitkän tauon jälkeen.
Myös Johnstonen seurajoukkuekaveri Dean Henderson saattaa olla ehdolla EM-kisajoukkueeseen, jos hän pelaa vahvan loppukauden. Henderson siirtyi Palaceen viime kesänä ja nappasi joulukuussa ykkösvahdin paikan, mutta Johnstone on ollut taas edellisillä kierroksilla tolppien välissä.
Neljä A-maaottelua pelannut Johnstone oli Englannin varavahtina edellisissä EM-kisoissa, mutta Qatarin MM-turnaukseen häntä ei valittu.
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kova huhu: Aston Villa tähyää huippuhankintaa Manchester Citystä
- Kova päätös: Harry Maguirelle lätkäistiin lisää pelikieltoa – syynä kiroilu
- Tottenhamille vihdoin huippu-uutisia – avainpelaaja palaa harjoituksiin
- Espanjalaismediassa täysi lyttäys Marcus Rashfordille – kova väite tulevaisuudesta
- Sky: Hollannin sensaatiolupaus Manchester Cityn tutkassa
- Bournemouth etsii uutta päävalmentajaa – tässä ykköskandidaatti
- L’Équipe: Hugo Ekitiké loppuvuodeksi sivuun pelikentiltä
- Paul Scholes: Arsenal ei tule voittamaan Valioliigan mestaruutta
- Toimittaja: Manchester City Bundesliigan superlupauksen perässä
- Arne Slot kertoi miksi otti Alexander Isakin jo tauolla vaihtoon
- Nyt tipahti lisätietoja Valioliiga-luotsin ratkaisusta: ”On oikea aika lähteä”
- Liverpoolilla kammottava ilta – huolestuttava loukkaantuminen ja ulos Mestarien liigasta
- L’Équipe: Hugo Ekitiké loppuvuodeksi sivuun pelikentiltä
- Liverpoolin hyökkääjä loukkaantui pahannäköisesti – Slot: ”Ei näyttänyt hyvältä”
- Arne Slot kertoi miksi otti Alexander Isakin jo tauolla vaihtoon
- Paul Scholes: Arsenal ei tule voittamaan Valioliigan mestaruutta
- The Athletic: Valioliigasta pamahti isoja päävalmentajauutisia
- Putoaako Tottenham Valioliigasta? Näin Gary Neville kommentoi
- Näin Dominic Calvert-Lewin kommentoi Lisandro Martínezin temppua
- Toimittaja: Manchester City Bundesliigan superlupauksen perässä