Jamie Redknapp: Man United sai Brentfordin näyttämään Real Madridilta

Vielä joitain vuosia sitten olisi ollut ennenkuulumaton ajatus, että Manchester United voisi olla tyytyväinen tasapeliin Brentfordia vastaan.
Lauantaina niin kävi, vaikka United meni johtoon 96. minuutilla Mason Mountin osumalla. Vain pari minuuttia myöhemmin Kristoffer Ajer tasoitti kotiyleisön iloksi loppulukemat 1-1:een.
Brentford taisteli tappioasemasta itselleen pisteen, mutta ennen lisäajan alkua kotijoukkue oli ollut niskan päällä käytännössä koko ottelun. Thomas Frankin luotsaama miehistö loi 20 maalintekopaikkaa enemmän kuin United.
Kaikkiaan Brentfordilla oli pelissä 31 maalintekoyritystä, mikä on seuran uusi ennätys Valioliiga-ottelussa. Lisäksi isännät kolisuttelivat tolppia peräti neljä kertaa, joten kaukana osumat eivät olleet.
Ennen maaliskuun maajoukkuetaukoa Manchester United oli voittanut Liverpoolin FA Cupissa 4-3 jatkoajan päätteeksi. Sky Sportsin asiantuntija Jamie Redknapp uskoo, että Brenfordkin yllättyi, kuinka paljon heikompi United oli lauantaina.
– Ennen peliä Thomas Frank oli varmasti hieman hermostunut ajatellen, että ”nyt näemme erilaisen Unitedin. Tulemme näkemään Unitedin, joka on täynnä itseluottamusta Liverpool-tuloksen jälkeen”. Se oli kaikkea muuta kuin sitä.
– He antoivat pallon niin monta kertaa vastustajalle. Heiltä puuttui energiaa pallon kanssa ja ilman palloa. He saivat Brentfordin näyttämään Real Madridilta!
– Man Utd oli niin pihalla. Kukaan ei halunnut mennä kaksinkamppailuihin, vastustajan annettiin pelata… Se oli liian helppoa Brentfordille. Oli kuin Unitedilla olisi ajoittain ollut vain yhdeksän miestä kentällä.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Arsenal hyytyi Lontoon illassa, kun sen parhaat läpimurrot jäivät tuloksettomiksi
- Chelsea on kiinnostunut Barcelonan topparista
- Tottenham pitkään jatkosopimukseen teinilupauksen kanssa
- Arsenalin hyökkääjä illan ottelusta: ”Se on elämäni isoin”
- Paul Scholes kehoitti Valioliigan tähteä karttamaan Manchester Unitedia – ”Minä olen huolissani”
- Mikel Arteta toivoo jatkoa Arsenalin kauniille tarinalle: ”Me teemme historiaa”
- Aston Villa ja Tottenham vääntävät ottelun ajankohdasta
- Tottenham-tähti edelleen sivussa – Eurooppa-liigan välierä jäänee väliin
- Man United -hylkiö loistaa Napolissa – italialaismedia ylisti neroksi
- Arsenal hyytyi Lontoon illassa, kun sen parhaat läpimurrot jäivät tuloksettomiksi
- Chelsea on kiinnostunut Barcelonan topparista
- Tottenham pitkään jatkosopimukseen teinilupauksen kanssa
- Paul Scholes kehoitti Valioliigan tähteä karttamaan Manchester Unitedia – ”Minä olen huolissani”
- Man United -hylkiö loistaa Napolissa – italialaismedia ylisti neroksi
- Karu kohtalo: Nämä kuusi Liverpool-pelaajaa jäämässä ilman mestaruusmitalia
- Arsenalin hyökkääjä illan ottelusta: ”Se on elämäni isoin”
- Näkökulma: Tästä syystä Liverpool voitti Valioliigan vaikkei siihen kauden alla uskottu
- Luottopuolustaja: Arne Slot uskoi mestaruuteen heti alusta
- Romano: Man City voi menettää De Bruynen lisäksi toisenkin avainpelaajansa