Ex-tuomari: Harry Kane olisi pitänyt ajaa ulos Arsenalia vastaan – ”Väkivaltainen teko”
Entinen Valioliiga-tuomari Keith Hackett sanoo, että Bayern Münchenin tähtihyökkääjälle Harry Kanelle olisi pitänyt antaa suora punainen kortti tiistaina Arsenalia vastaan.
Kane, 30, sai 55. minuutilla keltaisen kortin, kun hän osui kyynärpäällään Arsenalin Gabrielia kasvoihin Mestarien liigan puolivälierien avausosassa.
Hackettin mukaan kyseessä oli ilmiselvä tahallinen teko ja kentältäpoistoon oikeuttava rike.
– Harry Kane voi pitää itseään onnekkaana poikana. Hänen kyynärpäähuitaisunsa Arsenal-puolustaja Gabrielin kasvoihin oli vaarallinen, holtiton ja liian voimakas, kirjoittaa Hackett Telegraphin kolumnissaan.
– Kane tiesi tarkalleen, mitä hän teki, minkä huomaa siitä, että hän vilkaisi taaksepäin Gabrielia kohti nähdäkseen, missä hänen vastustajansa oli. Heti kun otat katseesi pois pallosta ja pelaat miestä vastaan, kerjäät ongelmia.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
– Kyynärpäällä pelaaminen on vaarallinen alue tuomaroinnissa, koska sillä voidaan helposti aiheuttaa huomattavia vahinkoja, jos sitä käytetään väärin. Tämä oli hyvä esimerkki siitä, että Kane käytti kyynärpäätään aseena, ja heilauttava liike yhdistettynä Gabrielin katsomiseen hetkeä ennen kontaktia ei jätä Bayern Münchenin hyökkääjälle mitään puolustusta.
– Se on väkivaltainen teko, ja jos hän olisi syyllistynyt samaan rikkomukseen Valioliigassa, olen varma, että hänet olisi ajettu ulos. Minusta se on punainen kortti.
Arsenal ja Bayern München päätyivät tiistaina 2-2-tasapeliin. Toinen osa pelataan ensi viikon keskiviikkona Saksassa. Otteluparin voittaja saa välierissä vastaansa Real Madridin tai Manchester Cityn, joiden avausosa Espanjassa päättyi 3-3.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arne Slot otti kantaa Andy Robertsonin siirtohuhuihin
- Toimittaja: Manchester Cityn toppari saattaa siirtyä lähipäivinä Italiaan
- Virallista: Raheem Sterling jättää Chelsean
- Athletic: Manchester City myy laitahyökkääjänsä toiseen Valioliiga-seuraan
- Nyt tärähtää: West Ham myy pelaajan ennätyssiirrolla
- Valioliigassa siirtoja – West Hamille nimekäs vahvistus
- Teinisensaatio Valioliigaan – 100 miljoonan euron sopimuspykälä
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä autokolarissa
- Mikel Arteta vetoaa Arsenal-faneihin
- Chelsean ex-luotsi ja -pelaaja sanasodassa: ”Kukaan ei pitänyt hänestä”
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä autokolarissa
- Teinisensaatio Valioliigaan – 100 miljoonan euron sopimuspykälä
- Mikel Arteta vetoaa Arsenal-faneihin
- Chelsean ex-luotsi ja -pelaaja sanasodassa: ”Kukaan ei pitänyt hänestä”
- Douglas Luiz palaa Aston Villaan
- Man Unitedin seuralegenda palaa eläkkeeltä kylmyyden keskelle – loiston päivistä on jo aikaa
- Valioliigassa siirtoja – West Hamille nimekäs vahvistus
- Besiktas maksoi hyökkääjästä 13 miljoonaa ja myi heti saman pelaajan Aston Villaan
- Brighton kutsumassa pelaajansa takaisin lainalta
- AS: Xabi Alonso haluaa siirtyä Liverpoolin päävalmentajaksi kesällä