Brighton havittelee Ipswich Townin Valioliigaan nostanutta Kieran McKennaa uudeksi päävalmentajakseen. Eteläenglantilaisseuralla on kilpailua huippuluotsista Chelsean ja Manchester Unitedin kanssa, kertoo The Guardian.

Brighton vahvisti viikonloppuna, ettei Roberto De Zerbi jatka seuran peräsimessä tämän kauden jälkeen. Italialaisluotsilla olisi ollut vielä kaksi vuotta sopimustaan jäljellä.

McKenna on Brightonin kärkiehdokas seuraajaksi ja seura yrittää tehdä kaikkensa saadakseen värväyksen maaliin.

McKennan, 38, osakkeet valmentajamarkkinoilla ovat nousseet hänen johdatettua Ipswichin kahdessa vuodessa Ykkösliigasta Valioliigaan. Tractor Boys sijoittui tällä kaudella Mestaruussarjassa toiseksi.

Ipswich yrittää pitää kiinni McKennasta kiinnostuksen kasvaessa valmentajalahjakkuuden ympärillä. Brightonin kilpailijoista Chelsea ei ole vielä päättänyt Mauricio Pochettinon tulevaisuudesta. Myös Erik ten Hagin jatko Manchester Unitedissa on seuran historian heikoimman valioliigasijoituksen (8) myötä auki.

McKenna työskenteli aiemmin urallaan Man Unitedin valmennustiimissä.

LUE MYÖS!