Antisankariksi joutunut Valioliiga-pakki puhuu suunsa puhtaaksi: ”Tuomareille ei voi enää nykyään puhua”

Tanskan ja Crystal Palacen toppari Joachim Andersen ei voinut käsittää englantilaistuomari Michael Oliverin ratkaisua lauantai-illan neljännesvälierässä Saksaa vastaan.
Oliver tarkasti videolta tilanteen, jossa Saksan David Raumin keskitys osui lähietäisyydeltä kurotettuna olleeseen Andersenin käteen. Oliver vei pallon välittömästä rangaistuspisteelle nähtyään uusinnan.
Crystal Palace -toppari oli kuitenkin eri mieltä Oliverin kanssa.
– Se oli käsittämätöntä, ei missään nimessä rankkari, Andersen puhisi.
– En voi juosta kentällä kädet selkäni takana ja pelata jalkapalloa. Hän oli puolen metrin päässä minusta ja keskitti pallon käteeni. Mitä olisin voinut tehdä?
Hetkeä aiemmin Andersenin tekemä maali hylättiin niukkana paitsiona.
– Pienet marginaalit ratkaisivat ottelun. Jos maalimme olisi hyväksytty, olisimme voittaneet ottelun, hän jatkoi.
Anderseniltä kysyttiin myös, että keskusteliko hän tuomioista päätuomarin Oliverin kanssa.
– Tuomareille ei voi enää nykyään puhua, Andersen tuhahti viitateen sääntöön, jonka mukaan vain joukkueen kapteeni voi käydä keskustelua tuomarin kanssa tuomioista.
Saksan Kai Havertz viimeisteli rangaistuspisteeltä Saksan 1–0-maalin. Jamal Musiala kaunisteli myöhemmin päätöslukemiksi 2–0.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eddie Howe: Newcastlen kesän huippuhankinta palaamassa pelikentille kuukauden päästä
- Manchester City ei kuulu Mestarien liigan voittajasuosikkeihin – näin Pep Guardiola kommentoi ennakkoasetelmia
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Newcastle pyysi anteeksi
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas