Manchester United on päässyt Newcastlen kanssa yhteisymmärrykseen Dan Ashworthin siirrosta seuran uudeksi urheilutoimenjohtajaksi, kertoo Athletic. Siirtoa ovat viivyttäneet neuvottelut Ashworthin sopimuksen purkamisesta seuraavista korvauksista.

Newcastle asetti Ashworthin, 53, neljä kuukautta sitten virkavapaalle. Hän oli lähellä viedä Athleticin tietojen mukaan kiistan Newcastlen kanssa oikeuden eteen. Manchester United olisi ollut valmis maksamaan Ashworthin oikeuskulut.

Ashworth liittyy nyt suoraan uuteen rooliinsa Manchester Unitedissa. Tuore urheilutoimenjohtaja tulee vastaamaan seuran jalkapallo-operaatioista ja rekrytoinnista.

Ashworth siirtyi Newcastleen helmikuussa 2022 jätettyään tehtävänsä Brightonin teknisenä johtajana. Hän korvaa Man Unitedissa tehtävästään eronneen John Murtaugh’n.

LUE MYÖS!