Jamie Carragher kertoi miksi toivoo Gareth Southgaten jäävän Englannin peräsimeen
Englanti hävisi EM-finaalin Espanjalle maalein 1-2.
Kyseessä on Englannille toinen peräkkäinen EM-finaalitappio. Kesällä 2021 Italia voitti Euroopan mestaruuden kaadettuaan Englannin lopulta rangaistuspotkukilpailussa.
Gareth Southgate on työskennellyt Englannin A-maajoukkueen päävalmentajana noin kahdeksan vuoden ajan. Southgate on johdattanut Englannin kahteen EM-finaaliin. Lisäksi Southgaten alaisuudessa Englanti on päässyt kerran MM-välieriin.
Southgate sai huomattavasti kritiikkiä joukkueensa pelitavasta EM-kisoissa. Englantia syytettiin muun muassa pragmaattisuudesta ja liian puolustavasta ja riskejä välttelevästä jalkapallosta.
Southgaten nykyinen sopimus Englannin jalkapalloliiton kanssa päättyy vuodenvaihteessa. Englantilaismedian mukaan liitto haluaisi solmia jatkosopimuksen Southgaten kanssa.
Jamie Carragher kertoi Sky Sportsille toivovansa Southgaten jäävän Englannin maajoukkueen peräsimeen.
– Haluaisin Southgaten jäävän, mutta ymmärrän, jos hän jättää pestinsä. Hän saa aivan liikaa kritiikkiä. Kuka haluaisi Englannin päävalmentajan pestin itselleen? Olettaen, että sinun pitäisi voittaa seuraavat MM- tai EM-kisat, jotta pestiäsi voitaisiin pitää onnistuneena. Emme ole maa, joka voittaa pokaaleja. Emme ole Brasilia. Emme ole maajoukkue, jolla on menestyksekäs historia.
– Haluamme muuttaa sen, mutta en näe valmentajien haluavan järin innokkaasti pestiä Englannin peräsimessä. Huippuvalmentajat valmentavat Mestarien liigassa. Valmentajat haluavat olla siellä. Maajoukkuejalkapallossa kyse on pelaajista. Et voi hankkia pelaajia maajoukkueeseen, vaan sinun on tehtävä töitä sillä pelaajamateriaalilla, joka on jo valmiiksi olemassa.
– Kenties joku toinen valmentaja olisi saanut enemmän irti tästä joukkueesta, mutta siinä tapauksessa Englannin olisi pitänyt voittaa mestaruus. Olemme onnistuneet siinä kerran sadan vuoden aikana.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Gary Neville: En ole koskaan uskonut Rúben Amorimin menettävän pukukoppia – ”Pelaajat pitävät hänestä paljon”
- Fabrizio Romano: Arne Slot ei ole potku-uhan alla surkeista tuloksista huolimatta
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Enzo Maresca: Kaksi kuukautta sivussa ollut Chelsea-hyökkääjä palaa pelikentille
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta