Nuorukainen lähti Liverpoolista peliajan perässä muualle: ”En aio vain istua penkillä”
Brentfordin uusi keskikenttäpelaaja Fábio Carvalho sanoo, että hänen oli lähdettävä Liverpoolista saadakseen peliaikaa.
Carvalho, 21, vietti Liverpoolissa kaksi vuotta ja kävi viime kaudella kahdesti lainalla – ensin RB Leipzigissa ja sitten Mestaruussarjan Hullissa.
Debyyttikaudellaan Carvalho pääsi Liverpoolin paidassa kentälle 21 kertaa ja teki kolme maalia. Peliminuutteja hänelle kertyi kuitenkin vain 640.
– En aio vain istua penkillä, koska mikä järki siinä on? Haluan pelata jalkapalloa ja näyttää maailmalle, mihin pystyn ja miksi treenaan niin kovaa joka päivä. En pysty siihen, jos istun vain penkillä, kommentoi Carvalho Sky Sportsille.
Portugalia U21-maajoukkueessa edustanut Carvalho esiintyi tänä kesänä edukseen Liverpoolin pre-seasonilla. Hän muun muassa onnistui maalinteossa Arsenalia ja Manchester Unitedia vastaan. Nuorukaisella heräsi kuitenkin nopeasti tunne, että hän ei saa minuutteja tosipeleissä.
– Luulin [että saisin minuutteja]… Mutta siinä herää se tunne, kun tietää, että tietyt pelaajat eivät ole vielä palanneet lomiltaan. Asiat muuttuvat, kun he tulevat takaisin.
– En voi vain jäädä Liverpooliin, niin paljon kuin rakastankin sitä seuraa.
– Voin istua tässä ja sanoa, että minun olisi pitänyt päästä pelaamaan enemmän, mutta asiat tapahtuvat syystä, ja olen varma, että niiden oli tarkoitus tapahtua tällä tavalla.
– Opin niin paljon vain olemalla siellä mahtavien pelaajien ympäröimänä, kun sain harjoitella heidän kanssaan joka päivä. Se kasvattaa nälkääni päästä sille tasolle.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- PSG-tähti saattaa lähteä – Arsenal seuraa tilannetta
- Tottenhamin uusi hankinta varasijalta MM-kisoihin – loma päättyi puhelinsoittoon
- Brighton yrittää hankkia kaikkien haluamaa topparia – tarjosi pilkkahinnan
- Romano: Manchester Cityn ikonin ura jatkuu Espanjassa
- Romano: Newcastle United on lähellä sopimusta lupaavan espanjalaislaiturin kanssa
- Liverpool-pelaaja jää sittenkin sivuun MM-kisoista
- BBC: Toppari jättää Chelsean kesällä
- BBC: Nottingham Forest hylkäsi Manchester Cityn jättitarjouksen tähdestään
- Jamie Vardy: Näin englantilainen ja italialainen jalkapallo poikkeavat toisistaan
- Valioliigaseuran päävalmentaja astuu syrjään
- Romano: Manchester Cityn ikonin ura jatkuu Espanjassa
- BBC: Toppari jättää Chelsean kesällä
- Liverpool-pelaaja jää sittenkin sivuun MM-kisoista
- Romano: Newcastle United on lähellä sopimusta lupaavan espanjalaislaiturin kanssa
- Jamie Vardy: Näin englantilainen ja italialainen jalkapallo poikkeavat toisistaan
- BBC: Nottingham Forest hylkäsi Manchester Cityn jättitarjouksen tähdestään
- ESPN: Valioliigan läpimurtopelaajasta valmistellaan brittihistorian ennätyshankintaa!
- Marcus Rashfordista tuli ratkaisu – myös Jadon Sanchon kohtalo on nyt selvillä
- Valioliigaseuran päävalmentaja astuu syrjään
- Se oli siinä – suomalaispelaaja ulos Chelseasta!