Mikel Arteta puolusti kyseenalaistettuja taktiikoitaan – ”Olemme olleet vastaavassa tilanteessa ennenkin”
Arsenalin päävalmentaja Mikel Arteta puolustaa taktiikoitaan sunnuntain valioliigaottelussa Manchester Cityn vieraana. Tykkimiehet menetti maalin johtonsa lisäajan 98. minuutilla ja joutui tyytymään Etihadilla 2-2-tasatulokseen Viaplayn näyttämässä ottelussa.
John Stones ja Kyle Walker olivat turhautuneita Artetan valitsemasta pelitaktiikasta. City-puolustajat syyttivät Leandro Trossardin ulosajon myötä vajaamiehisenä johtoasemaa puolustanutta Arsenalia ajanpeluusta.
Arteta puolusti lähestymistapaansa viitaten Cityn turvautuneen vastaavaan Rodrin avauspuoliskon loukkaantumisen jälkeen.
Cityn numeraalisen ylivoiman myötä syvältä puolustaminen oli ainoa vaihtoehto.
– Meidän täytyi pelata sitä peliä. Emme pystyneet siihen ensimmäisellä vartilla. He (City) pelasivat 30 sekuntia 10 miehellä ja katsokaa, mitä he tekivät. Se on ihan normaalia, Arteta kommentoi BBC:n mukaan.
– Me olemme olleet vastaavassa tilanteessa ennenkin. Me menetimme silloin Granit Xhakan ja hävisimme 5-0 (2021). Meidän täytyy siis oppia näistä.
Arsenalin pelaajista David Raya, Riccardo Calafiori ja Gabriel Martinelli kokivat kolhuja City-ottelussa. Artetan mukaan loukkaantuneet pelaajat eivät ole käytössä keskiviikon Liigacupin ottelussa Boltonia vastaan.
City syytti Arsenal-pelaajien kuluttaneen krampeilla aikaa.
– Minä pysyn mieluummin totuuksissa kuin asioiden olettamisessa. Katsotaan nyt, ketkä ovat huomenna käytössä. Sen jälkeen voimme puhua pimeistä taioista tai muusta. Valitettavasti muutamat näistä pelaajista eivät ole käytössä, Arteta vahvisti.
– Meidän täytyy odottaa. Yhden heistä vamma on vakavampi.
Arsenal on Valioliigassa viiden kierroksen jälkeen sarjataulukossa neljäntenä kaksi pistettä sarjakärki Cityä perässä.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt jysähti: Crystal Palace -pelaaja rikkoi ennätyksen – sama nähty viimeksi 1966
- Arsenal löysi korvaajan Leandro Trossardille
- PSG-tähti saattaa lähteä – Arsenal seuraa tilannetta
- Tottenhamin uusi hankinta varasijalta MM-kisoihin – loma päättyi puhelinsoittoon
- Brighton yrittää hankkia kaikkien haluamaa topparia – tarjosi pilkkahinnan
- Romano: Manchester Cityn ikonin ura jatkuu Espanjassa
- Romano: Newcastle United on lähellä sopimusta lupaavan espanjalaislaiturin kanssa
- Liverpool-pelaaja jää sittenkin sivuun MM-kisoista
- BBC: Toppari jättää Chelsean kesällä
- BBC: Nottingham Forest hylkäsi Manchester Cityn jättitarjouksen tähdestään
- Arsenal löysi korvaajan Leandro Trossardille
- PSG-tähti saattaa lähteä – Arsenal seuraa tilannetta
- Romano: Manchester Cityn ikonin ura jatkuu Espanjassa
- Tottenhamin uusi hankinta varasijalta MM-kisoihin – loma päättyi puhelinsoittoon
- Brighton yrittää hankkia kaikkien haluamaa topparia – tarjosi pilkkahinnan
- Jamie Vardy: Näin englantilainen ja italialainen jalkapallo poikkeavat toisistaan
- Nyt jysähti: Crystal Palace -pelaaja rikkoi ennätyksen – sama nähty viimeksi 1966
- Valioliigaseuran päävalmentaja astuu syrjään
- BBC: Toppari jättää Chelsean kesällä
- ESPN: Valioliigan läpimurtopelaajasta valmistellaan brittihistorian ennätyshankintaa!