Giorgi Mamardashvili aikoo taistella Liverpoolin ykkösvahdin paikasta – riippumatta Alissonin tulevaisuudesta
Liverpool hankki Giorgi Mamardashvilin Valenciasta kesän siirtoikkunassa.
Liverpool maksoi huippumaalivahdista noin 30 miljoonaa euroa. Mamardashvili jäi kuluvaksi kaudeksi lainalle Valenciaan ja liittyy Liverpoolin vahvuuteen ensi kesänä.
Mamardashvili, 24, oli viime kaudella kenties koko La Ligan paras maalivahti ja esiintyi edukseen myös kesän EM-lopputurnauksessa.
Alisson on kantanut Liverpoolin ykkösvahdin viittaa jo vuosien ajan. Mamardashvili on valmis taistelemaan siitä, vaikka Alisson jäisikin ensi kaudeksi Anfieldille. Alisson sai viime kesänä tarjouksen Saudi-Arabiasta, mutta päätti jäädä ennemmin Liverpooliin. Alissonin alkukausi on ollut hyvin rikkonainen.
– Vaikutuin Liverpoolin projektista, kun seuran edustajat tapasivat minut ja esittivät tarjouksensa. Taistelen siellä ykkösvahdin paikasta myös siinä tapauksessa, vaikka nykyinen maalivahti ei poistuisi seurasta, Mamardashvili totesi georgialaismedialle.
Valencia pelaa surkeaa alkukautta La Ligassa. Yhdeksästä ottelusta tuloksena on yksi voitto ja sarjataulukon 18. sija. Mamardashvili taistelee tällä kaudella putoamista vastaan.
– Olen sataprosenttisen keskittynyt auttamaan Valenciaa säilyttämään sarjapaikkansa La Ligassa. Teen kovasti töitä sen eteen, maalivahti vakuutti.
LUE MYÖS
- Valioliigan seurat harkitsevat oikeustoimia Manchester Cityn takia
- Thomas Tuchel latasi tylyn arvion Cole Palmerista: ”Se vain on fakta”
- Manchester City jäi kiinni – tämä on tilanne
- The Athletic: Nyt se tuli – Manchester City todettu syylliseksi talousrikkomuksiin
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Erling Haalandin loistava alkukausi jatkui maajoukkueessa – kaksi maalia Tanskan verkkoon
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin
- Jamie Carragher kyseenalaistaa Tottenhamin henkisen puolen
- The Athletic: Nyt se tuli – Manchester City todettu syylliseksi talousrikkomuksiin
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Julkkis teki seksuaalirikoksen Andy Carrollille – ”Hänessä oli jotain outoa”
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin
- Bruno Guimarães kertoi miksi jätti Newcastlen
- Alexander Isak iskee taas maaleja Valioliigassa: ”Jos vertaa viime kauteen…”
- Manchester Unitedin pelaajalle tuli yllättävä soitto
- Manchester Cityn tähti palasi maajoukkuereissulta kotiin