Valioliigan seurapomo muutti mielipidettään VAR:sta: ”Jos minun pitäisi huomenna äänestää siitä…”
Valioliigan sarjanousija Ipswich metsästää edelleen kauden ensimmäistä voittoaan.
Ipswich oli viime viikonloppuna lähellä ensimmäistä täyttä pistepottia, kun se oli kiinni voitossa Leicesteriä vastaan. Leicester onnistui kuitenkin tasoittamaan ottelun 94. minuutilla.
Ipswich joutui pelaamaan viimeisen vartin vajaalla, kun Kalvin Phillips sai punaisen kortin 77. minuutilla.
Phillipsin punainen puhutti, sillä vain sekunteja aiemmin Leicesterin Fatawu Issahaku törmäsi boksissa Ipswichin Conor Chapliniin. Ipswich vaati tilanteesta rangaistuspotkua, mutta ottelun viheltänyt Tim Robinson ei tuominnut sellaista ja antoi pelin jatkua. VAR ei ohjeistanut Robinsonia katsomaan tilannetta VAR-näytöltä.
Ipswichin toimitusjohtaja Mark Ashton pettyi pahemman kerran tuomarien toimintaan. Ashton kertoi BBC:n haastattelussa laittaneensa kesken pelin viestin Valioliigan erotuomarien kattojärjestön johtajalle Howard Webbille.
– Mielestäni se oli todella epäoikeudenmukaista. Minut tuntevat ihmiset tietävät, miten intohimoisesti suhtaudun tähän seuraan ja tulen puolustamaan Ipswichiä viimeiseen hengenvetoon saakka. Tein sen todella selväksi Webbille.
– Elän maailmassa, jossa saan sakkoja, jos sanon asiat liian suoraan ja todennäköisesti nyt ylitän sen rajan. Olen yrittänyt olla mahdollisimman rehellinen kannattajillemme siitä päivästä lähtien, kun liityin tähän seuraan. Laitoin Webbille viestiä jo siinä vaiheessa, kun johdimme peliä 1-0, koska tunsin nahoissani, mitä tuleman pitää. Olen ollut tässä tarpeeksi pitkään mukana ja osasin tuntea sen. Koin, että joku epäoikeudenmukainen tilanne tapahtuu pian, enkä pitänyt siitä tunteesta.
– Laitoin Webbille viestiä ja kysyin, voisimmeko puhua pelin jälkeen. Puhuimme heti pelin jälkeen ja jotkut osat keskustelusta on pidettävä yksityisenä, koska muutoin saan sakot ja minua ei päästetä stadionille. En ole huolissani siitä.
Ipswich äänesti aiemmin VAR:n puolesta, mutta Ashtonin mukaan seuran mielipide on sittemmin muuttunut.
– Kun nousimme kesällä Valioliigaan, sarja esitteli meille syyt, miksi meidän pitäisi kannustaa VAR:ia. Wolverhampton halusi viedä VAR:n pois Valioliigasta. Kuuntelimme Wolverhamptonia, muita seuroja ja varsinkin Valioliigaa. Sen perusteella, mitä meille kerrottiin, päätimme kannattaa Valioliigan VAR-päätöstä. Avainasemassa oli se, miten korkealle raja asetetaan sen suhteen, milloin VAR muuttaa erotuomarin ratkaisuja ja missä vaiheessa VAR osallistuu peliin.
– Jos minun pitäisi huomenna äänestää uudelleen VAR:sta, en voisi katsoa teitä silmiin ja sanoa äänestäväni samalla tavalla. Olen edelleen suuttunut ja turhautunut. Olen viettänyt paljon aikaa Mestaruussarjassa ja sen perusteella, mitä olen kokenut Valioliigassa, viihteen kannalta uskon jalkapallon olevan huonompaa VAR:n kanssa.
LUE MYÖS
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta
- Liverpoolilla vaikea alku kauteen – näin Andoni Iraola kommentoi
- Lamine Camaran Chelsea-siirto kariutui loppumetreillä: ”Minulla oli mahdollisuus lähteä”
- Seurapomo kertoi miksi palkkasi Matthias Jaisslen Newcastlen päävalmentajaksi
- Gary Neville: Michael Carrick ei voi enää peluuttaa topparia laitapuolustajana
- Neljä peliä, nolla tehtyä maalia – Roberto De Zerbi: ”Vaikea selittää”
- Jamie Redknapp ällistyi Tottenhamin ongelmasta: ”Kun olet käyttänyt 300 miljoonaa puntaa…”
- Granit Xhaka otti kantaa Chelsea-huhuihin
- Arsenal jatkaa voittokulkuaan Valioliigassa – David Raya nousi sankariksi
- Neljä peliä, nolla tehtyä maalia – Roberto De Zerbi: ”Vaikea selittää”
- Gary Neville: Michael Carrick ei voi enää peluuttaa topparia laitapuolustajana
- Granit Xhaka otti kantaa Chelsea-huhuihin
- Jamie Redknapp ällistyi Tottenhamin ongelmasta: ”Kun olet käyttänyt 300 miljoonaa puntaa…”
- Neljä ottelua, nolla maalia – Tottenhamin alkukausi mennyt täysin penkin alle
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Xabi Alonso nostaa hyökkääjänsä samalle tasolle Erling Haalandin kanssa
- Seurapomo kertoi miksi palkkasi Matthias Jaisslen Newcastlen päävalmentajaksi
- Lähde: Arsenal, Chelsea ja Liverpool ovat ehkä suurimman Allsvenskan-lupauksen perässä