Tottenhamin Rodrigo Bentancurille seitsemän ottelun pelikielto – FA avasi pannan syitä ja pituutta
Englannin jalkapalloliitto (FA) on avannut syitä Tottenhamin keskikenttäpelaajan Rodrigo Bentancurin pelikiellon pituudelle.
Uutisoimme maanantaina, että Bentancur, 27, on saanut seitsemän ottelun pelikiellon ja 120 000 euron sakot rasistisesta kielenkäytöstään.
Rangaistuksen taustalla on Bentancurin esiintyminen kotimaansa Uruguayn tv-kanavalla viime kesänä. Haastattelussa hän sanoi, että hänen joukkuekaverinsa, Tottenhamin eteläkorealainen kapteeni Son Heung-min ja tämän serkut ”näyttävät kaikki samalta”.
Bentancurin katsottiin rikkoneen sääntöjä, jotka koskevat huonoa käytöstä mediahaastattelussa sekä loukkaavaa ja sopimatonta kielenkäyttöä.
FA:n mukaan kyseessä oli ”törkeä rikkomus”, koska siinä viitattiin ”nimenomaisesti tai epäsuorasti kansallisuuteen ja/tai rotuun ja/tai etniseen alkuperään”
Bentancurin selitys
Bentancur pyysi kommenttejaan Sonilta anteeksi sekä sosiaalisessa mediassa että henkilökohtaisesti. Syyskuussa Son kertoi, että Bentancur oli ”lähes itkenyt”, kun hän pyysi anteeksi sanojaan.
FA:n kuulemisessa Bentancur kiisti syytteen, murra riippumaton komitea katsoi sen todistetuksi ja määräsi hänelle mainitun rangaistuksen.
Uruguaylaispelaaja kertoi lausunnossaan FA:n komissiolle olleensa ”yllättynyt ja vaivaantunut” häntä haastatelleen toimittajan kommenteista. Bentancurin mukaan hänen vastauksensa oli ”sarkastinen ja kevytmielinen huomautus”.
Bentancur myös lisäsi, että ”keskustelun konteksti osoittaa selvästi”, että hän oli ”sarkastinen”.
Komitean päätös ja perustelut
Komitea otti huomioon Bentancurin selityksen, mutta sanoi, että pelaajan käyttämät sanat olivat ”selvästi solvaavia ja loukkaavia”.
Bentancurin rangaistuksesta päättäessään komissio sanoi ottaneensa huomion muun muassa pelaajan ison näkyvyyden maailmalla ja häntä haastatelleen toimittajan suuren seuraajakunnan.
Komissio huomioi myös sen, että Bentancur ei ole tiettävästi aiemmin sortunut vastaavanlaisiin rikkomuksiin, eikä hän itse julkaissut kommenttejaan tai jakanut niitä eteenpäin.
FA:n komissio tunnusti, että Bentancur ei aikonut tarkoituksellisesti ”loukata ystäväänsä Son Heung-miniä tai ketään muutakaan”. Komission näkemyksen mukaan Bentancur ”katui ja katuu aidosti” puheitaan.
– Kaikki olosuhteet huomioon ottaen katsomme, että syyllisyyden ja seurausten osalta tämä rikkomus sijoittuu ohjeellisen vaihteluvälin alapäähän, mutta ei alimpaan pisteeseen, kommentoi komissio lausunnossaan.
– On helppo kuvitella tapauksia, jotka eivät ole yhtä vakavia kuin tämä, mutta joihin sovelletaan kuitenkin kuuden ottelun vähimmäispelikieltoa.
FA on aiemmin jakanut rasismista muun muassa seuraavanlaisia peli- ja toimitsijakieltoja:
- 2011: John Terry (neljä peliä)
- 2011: Luis Suárez (kahdeksan peliä)
- 2019: Fernando Forestieri (kuusi peliä)
- 2020: Kiko Casilla (kahdeksan peliä)
- 2023: John Yems (kolme vuotta)
LUE MYÖS
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Xabi Alonso nostaa hyökkääjänsä samalle tasolle Erling Haalandin kanssa
- Lähde: Arsenal, Chelsea ja Liverpool ovat ehkä suurimman Allsvenskan-lupauksen perässä
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Katso: Tämä osuma oli Valioliigan elokuun komein
- Fantasy Premier League: GW 4 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
- Valioliigan elokuun valmentaja valittu – suurseurojen luotsit jäivät taakse
- Virallista: Lucas Bergvall jatkaa Tottenhamissa
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Mikel Arteta yllättyi Gabriel Jesusin kommenteista: ”Joskus sinun on oltava paha poliisi”
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Fantasy Premier League: GW 4 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
- Elokuun paras – Chelsean tähtipelaaja sai kovan tunnustuksen
- Valioliigan elokuun valmentaja valittu – suurseurojen luotsit jäivät taakse
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Katso: Tämä osuma oli Valioliigan elokuun komein