Manchester Cityn kasvatti muiden Valioliiga-seurojen kiikarissa – jäänyt Guardiolan kehuista huolimatta vähälle vastuulle
Fulham ja West Ham ovat kiinnostuneita Manchester Cityn keskikenttäpelaajasta James McAteesta, kertoo Guardian.
Englantia nuorten maajoukkueissa edustanut McAtee, 22, on Cityn oma kasvatti, joka on esiintynyt seuran ykkösmiehistössä 13 kertaa.
Hän vietti kaksi edellistä kautta lainalla Sheffield Unitedissa pelaten 75 ottelua. Viime kesänä uutisoitiin, että McAtee oli otteillaan herättänyt usean seuran kiinnostuksen, mutta City halusi tarjota hänelle jatkosopimusta, jota ei ole toistaiseksi syntynyt.
Manchesteriläisten manageri Pep Guardiola sanoi elokuussa, että on McAteen kaltaiset pelaajat ovat harvassa.
– On vaikea löytää pelaajia, joilla on maalintekotaitoa pienissä tiloissa ja jotka hyökkäävät viimeiselle kolmannekselle, ja McAteella on näitä ominaisuuksia.
– Siksi sanoin (jalkapallojohtaja) Txikille (Begiristain) kauden alussa, että en halua lainata häntä enkä myydä häntä, koska tarvitsen hänen erityisiä ominaisuuksiaan pienissä tiloissa. Jamesilla on tämä kyky.
Guardiolan kehuista huolimatta McAtee on jäänyt tällä kaudella pieneen rooliin. Hän on päässyt kentälle vain kuudessa ottelussa, ja Valioliigassa peliminuutteja on tullut vain yksi.
Guardianin mukaan McAteen potentiaalinen siirtosumma on vajaat 25 miljoonaa euroa.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Merkittävä muutos tulossa Englannin ratkaisupeliin – se on hyvä uutinen suomalaisille
- Virallista: Nathan Aké siirtyy Fenerbahçeen
- Tottenham tarjosi happamia sopimusuutisia
- Enzo Fernándezin agentti vahvisti – argentiinalaistähti haluaa lähteä Chelseasta
- Athletic: Manchester City kukistamassa Arsenalin siirtomarkkinoilla – hankkimassa 16-vuotiaan lupauksen
- Thomas Tuchel: Englannin pelaajat eivät koe liian suuria paineita maajoukkueessa
- Virallista: Jalkapallomaailman huonoimmin varjeltu salaisuus paljastui
- Bournemouth lähellä sopimusta entisen Real Madridin lupauksen kanssa
- Sky: Manchester City yrittää kaapata paluumuuttajan
- Everton nappasi sarjansa parhaan pelaajan – David Moyesilla suuri vaikutus
- Tottenham tarjosi happamia sopimusuutisia
- Everton nappasi sarjansa parhaan pelaajan – David Moyesilla suuri vaikutus
- Virallista: Jalkapallomaailman huonoimmin varjeltu salaisuus paljastui
- Sandro Tonalin jälkeen Tottenhamissa odottaa seuraava jätti-investointi – siirtosumma olisi uusi ennätys
- Newcastle löysi korvaajan Anthony Gordonille – yli 50 miljoonaa tiskiin
- Enzo Fernándezin agentti vahvisti – argentiinalaistähti haluaa lähteä Chelseasta
- Athletic: Manchester City kukistamassa Arsenalin siirtomarkkinoilla – hankkimassa 16-vuotiaan lupauksen
- Sky: Manchester City yrittää kaapata paluumuuttajan
- Valioliigaseura antoi potkut valmentajalleen – tässä on korvaaja
- Virallista: Tottenham osti Portugalin maajoukkuepelaajan