Aston Villan urheilujohtaja valmis ottamaan Douglas Luizin takaisin: ”Pelannut Juventuksessa vähemmän kuin odotimme”
Aston Villa isännöi Juventusta keskiviikkoiltana Mestarien liigassa.
Aston Villa myi kesällä Douglas Luizin Juventukseen noin 50 miljoonalla eurolla.
Luiz kuului vuosien ajan Aston Villan ehdottomiin luottopelaajiin ja oli yksi Unai Emeryn tärkeimmistä pelaajista.
Keskikenttäpelaajan syyskausi Juventuksessa on mennyt täysin penkin alle. Luiz on kärsinyt loukkaantumisista, eikä ole kunnossa ollessaan noussut uuden joukkueensa luottopelaajaksi. Luiz on päässyt vain kahdesti avauskokoonpanoon kuluvalla kaudella.
Brasilian maajoukkuepelaaja kärsii parhaillaan lihasvammasta, eikä pelaa entistä joukkuetta vastaan keskiviikkona.
Luizin vanha joukkuetoveri Pau Torres tiedostaa, ettei brasilialaisen tilanne Juventuksessa ole ideaali – kaukana siitä.
– Tiedän Luizin olevan vaikeassa tilanteessa, mutta kyse on todella hyvästä pelaajasta. Puhuin hänen kanssaan paljon Juventuksesta ja siitä, millaiset fiilikset hänellä on siellä. Tämä on vaikea hetki Luizille. Tunnen hänet ihmisenä ja pelaajana, ja tiedän, että hän lopettaa tämän kauden avauskokoonpanossa. Hänellä on valtavasti laatua sekä ihmisenä että pelaajana. Luiz ei ole huomenna kentällä loukkaantumisen vuoksi, mutta toivon hänelle pelkkää parasta loppukautta varten.
Aston Villan urheilutoimenjohtaja Monchi olisi valmis ottamaan Luizin takaisin seuraan. Monchi kertoi mielipiteensä Luizista La Gazzetta dello Sportille.
– Luiz on pelintekijä. Jokainen hänen ratkaisunsa pallon kanssa käy järkeen. Luizin lähdön jälkeen panostimme paljon joukkueeseemme, mutta ottaisin hänet aina takaisin. Mihin tahansa seuraan. Luiz on todella vahva pelaaja.
– Hän pelaa Juventuksessa vähemmän kuin osasimme odottaa. Jotkut pelaajat näyttävät kyntensä välittömästi, mutta joillain se ottaa enemmän aikaa. Tarvitset kärsivällisyyttä, mutta Douglasin taidoista on turha kiistellä. Viime kaudella hän pelasi 90 prosenttia otteluistamme ja oli ratkaisevassa roolissa.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”