Manchester Unitedin Diogo Dalot järjesti jouluaattona kodittomille hyvän mielen yllätyksen – ”Se oli suuri mielennostattaja”
Manchester Unitedin laitapuolustaja Diogo Dalot vietti jouluaaton hyvällä asialla. Portugalilainen saapui kodittomien turvakotiin ilman ennakkoilmoitusta ruokkimaan apua tarvitsevia.
Dalot, 25, ja hänen vaimonsa Claudia yllättivät Lifeshare-turvakodin henkilökunnan ja asukkaat Manchesterissa tiistaina. Pariskunta toi mukanaan ruoka- ja vaatelahjoituksia, ja avusti henkilökuntaa lämpimän ruuan tarjoiluissa.
Lifeshare tarjoaa kodittomille päivittäin ruokaa, lämpimän suihkun ja puhtaat vaihtovaatteet tämän viikon aikana.
– Olen elänyt nyt yli kuusi vuotta Manchesterissä. Voin ylpeänä sanoa, että tämä kaupunki on kotini, Dalot kertoi Skylle.
– Valitettavasti kodittomuus on nousussa, ja halusimme perheenä lisätä tietoisuutta siitä ja auttaa näitä ihmisiä parhaamme mukaan. Olemme aloittaneet työn Lifesharessa, joka on uskomaton hyväntekeväisyysjärjestö, joka auttaa niin paljon hädässä olevia ihmisiä.
– Tänään tapaamani vapaaehtoiset ovat hyvin insprivoivia ihmisiä ja todellisia sankareita. Oli suuri kunnia oppia heidän omistautumisestaan. Olen hyvin kiitollinen siitä, että sain viettää aikaa heidän kanssaan ja olla pienessä roolissa tässä tärkeässä avustustyössä.
Lifesharen uskottu Jahan Hussein oli kiitollinen Dalot’lta saamastaan tuesta. Hyväntekeväisyysjärjestö viettää 40-vuotisjuhliaan.
– Siitä ei ole pitkään, kun olimme epätietoisia siitä, pystyisimmekö toteuttamaan tämän jouluprojektimme. Sitten saimme vierailun näin korkean profiilin henkilöltä. Se on uskomatonta. Diogo ja hänen vaimonsa olivat mahtavia ja omistautuivat asialle. Se oli suuri mielennostattaja, Hussein kehui.
Man United kohtaa torstaina Valioliigassa Boxing Dayn kierroksella vieraskentällä Wolverhamptonin. Red Devils on sarjataulukossa 17 kierroksen jälkeen sijalla 13.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- The Athletic: Arsenal lähenee sopimusta superlupauksen kanssa
- Ornstein: Chelsea on italialaisen huippulupauksen perässä
- Valioliigaseura julkisti uuden päävalmentajansa
- John Terry pettyi pahemman kerran Chelsean ratkaisuun
- AS: Real Madrid haluaa Enzo Fernándezin – pelaaja näytti vihreää valoa siirrolle
- Athletic: Neuvottelut loppusuoralla – Fulham palkkaamassa uuden päävalmentajan
- Athletic: Aston Villa haluaa West Hamin tähden
- Athletic: Chelsea kiinnostunut hankkimaan Ranskan MM-tähden
- Toimittaja: Arsenal lähellä jättihankintaa – Valioliigan supertähti antoi suostumuksensa
- LIVESEURANTA: Englanti kohtaa Ghanan – seuraamme hetki hetkeltä
- Toimittaja: Arsenal lähellä jättihankintaa – Valioliigan supertähti antoi suostumuksensa
- Athletic: Chelsea kiinnostunut hankkimaan Ranskan MM-tähden
- Toimittaja: Tottenham tekemässä jättitarjousta Valioliiga-tähdestä – yli 100 miljoonaa tiskiin
- LIVESEURANTA: Englanti kohtaa Ghanan – seuraamme hetki hetkeltä
- Tottenhamin MM-taituri sai tarpeekseen – haluaa lähteä heti kesällä
- Athletic: Aston Villa haluaa West Hamin tähden
- Toimittaja: Manchester City maksaa Enzo Marescasta ison korvauksen Chelsealle
- Manchester Unitedin virallinen tiedote: Uuden stadionin hanke eteni merkittävästi
- MM-kisapelaajalle tulossa siirto jättisummalla – onko tässä korvaaja?
- Valioliigamestari avautui MM-vuoden otteluruuhkasta – ”Järjetöntä”