Evertonin laitapuolustajalla Ashley Youngilla saattaa olla torstaina edessä uransa merkityksellisin ottelu.

Toffees saa FA Cupissa vastaansa kolmannen sarjaportaan Peterborough Unitedin, jota edustaa 39-vuotiaan Youngin poika, keskikenttäpelaaja Tyler Young, 18.

Tyler on toistaiseksi esiintynyt vain yhdessä edustusjoukkueen pelissä. Peterborough’n päävalmentaja Darren Ferguson on myöntänyt, että isän ja pojan potentiaalinen kohtaaminen asettaa hänelle hieman paineita laittaa teinipelaaja kentälle.

Valioliigan ja Serie A:n mestaruuden voittanut Ashley kertoi BBC:n haastattelussa, että jälkikasvunsa kohtaaminen kentällä olisi hänen uransa hienoin hetki.

– Tyler varmaan sanoisi, että tässä on vanha vastaan nuori. Se on todella erityistä minulle. Olen sanonut jo vuosia, että jos voisimme mitenkään pelata toisiamme vastaan tai toistemme kanssa, se olisi koko urani huippu.

– Urani ja voittamani pokaalit, jos vain saan mahdollisuuden pelata poikaani vastaan, se ylittää kaiken sen.

Everton

@Everton
Ashley Young could potentially play against his son Tyler this evening as we take on Peterborough United in the FA Cup Third Round 🏆

Both Ashley and Tyler spoke about what it would mean to make history and face one another on the same pitch at Goodison Park tonight ⬇️

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS