Arne Slot yritti kutsua Jürgen Kloppin vierailulle kahdesti – tästä syystä valmentajalegendaa ei ole näkynyt Liverpoolissa
Arne Slot paljastaa kutsuneensa Jürgen Kloppin kahdesti Anfieldille tämän kauden aikana. Liverpoolin päävalmentaja toivottaa edeltäjänsä tervetulleeksi vanhalle työpaikalleen, milloin hän ikinä haluaa.
Klopp, 57, jätti Liverpoolin viime kauden jälkeen luotsattuaan seuraa syksystä 2015 lähtien lähes yhdeksän vuotta. Valioliigan, Mestarien liigan ja FA Cupin voittanut saksalaisluotsi ei ole palannut Merseysidelle lähtönsä jälkeen.
Klopp aloitti vuodenvaihteessa työt Red Bullin maailmanlaajuisena jalkapallopäällikkönä. Red Bullin seuraverkostoon kuuluvat muun muassa RB Leipzig Saksassa, RB Salzburg Itävallassa ja yhdyvaltalainen New York Red Bulls.
Kloppin joukkueen Liverpoolissa perinyt Slot näkisi Kloppin ilomielin vierailulla.
– Kutsuin hänet kotiotteluihin Manchester Cityä ja Real Madridia vastaan, mutta hän kertoi olevansa toisella puolella maailmaa, Slot kommentoi lehdistölle.
– Hän voi tulla tänne milloin haluaa, joko otteluihin tai vaikka harjoituskeskukseen. Hän on minun puolestani enemmän kuin tervetullut. Kauden ensimmäisellä puoliskolla hän nautti elämästä vaimonsa kanssa ja tällä hetkellä hänellä on oma työnsä tehtävänä.
Slot on tehnyt vakuuttavaa työtä ensimmäisellä kaudellaan Liverpoolin peräsimessä. The Reds johtaa eilen West Hamille hävinnyttä Arsenalia kahdeksalla pisteellä ottelun vähemmän pelanneena.
Voitto tänään Manchester Citystä kasvattaisi Liverpoolin eron sarjan kärkipaikalla 11 pisteeseen. Slotin ryhmä on selvittänyt tiensä myös Mestarien liigassa neljännesvälieriin ja kohtaa tulevassa otteluparissa PSG:n.
LUE MYÖS!
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Emi Martínez: Hävitty MM-finaali vaikutti Chelsea-siirtoon
- Brighton-pomo otti kantaa valmentajan tulevaisuuteen: ”Emme pelkää sitä”
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- 0–7! Englanti murskasi Kroatian Kansojen liigassa
- Alan Shearer Manchester Cityn tilanteesta: ”Rangaistus voi olla valtava”
- Thomas Tuchel huolestui Raheem Sterlingistä
- Arsenalille surkeita uutisia – jo toinen takareisivamma maaottelutauolta
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Bloomberg kertoo: Jos Manchester Cityä rangaistaan, Arabiemiraatit lupaa kostaa Isolle-Britannialle
- 0–7! Englanti murskasi Kroatian Kansojen liigassa
- Thomas Tuchel huolestui Raheem Sterlingistä
- Alan Shearer Manchester Cityn tilanteesta: ”Rangaistus voi olla valtava”
- Arsenalille surkeita uutisia – jo toinen takareisivamma maaottelutauolta
- Entinen Man United -pelaaja tylyttää Erik ten Hagia: ”Paskamainen”
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Manchester Unitedin kesähankinta pelasi ensimmäisen ottelunsa uudessa seurassaan
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella