Kohtalokas päätös oli viedä Michael Antonion hengen – West Hamin tähti rikkoi hiljaisuuden järkyttävästä onnettomuudestaan: ”En tuntenut oloani turvalliseksi”
Michail Antonio ei muista juuri mitään muutaman kuukauden takaisesta auto-onnettomuudestaan. West Hamin hyökkääjä avasi BBC:n haastattelussa hengenvaarallisen tapaturman taustoja.
Antonio, 34, ajoi Ferrarillaan puuta päin myrskysäässä Eppingissä joulukuun 2024 seitsemäntenä päivänä. Sosiaalisessa mediassa levisi nopeasti kuvia täysin murskaantuneesta urheiluautosta ja monet pelkäsivät jalkapalloilijan kohtalon suhteen pahinta.
– Kun poliisi löysi minut, olin kahden paikan välissä. En ollut enää kuskin paikalla. He sanoivat tilanteen näyttäneen siltä, että olisin yrittänyt kiivetä ikkunasta ulos. Jalkani oli niin pahasti murtunut, että se kipu luultavasti esti minua pääsemästä ulos omin avuin, Antonio kertasi onnettomuutta.
Antonio onnistuttiin pelastamaan lopulta turma-autosta ja kuljettamaan sairaalaan hoidettavaksi. Hänelle suoritettiin seuraavana päivänä leikkaus alaraajamurtumaan ja Jamaikan maajoukkuekärki vietti kolme viikkoa hoidossa ennen kotiutusta.
Antonio paljasti BBC:lle, ettei hänellä ole juurikaan muistikuvia onnettomuudesta.
– Se on outoa, koska minulle on kerrottu koko ajan kuinka olin tajuissani ja kommunikoin jokaisen kanssa – poliisin, ihmisten ja henkilön, joka löysi minut.
– Jalkani oli täysin murskaantunut ja he saivat minut ulos sieltä. Kaikki luulivat, että sain helikopterikuljetuksen pois, mutta tosi asiassa helikopteri ei pystynyt myrskyn myötä laskeutumaan, joten minut kuljetettiin sairaalaan autolla.
Kohtalokas ajoneuvon valinta
Antonio oli onnettomuuden sattuessa palaamassa West Hamin harjoituksista. Joulukuun seitsemäs päivä käynnistyi säälaitoksen varoituksilla Darragh-myrskystä.
Antonio kertoo BBC:lle, että hänellä oli epäilyksiä Ferraristaan, jolla myöhemmin iltapäivällä ajoi turmakolarin. West Ham -hyökkääjä oli lähdössä matkaan toisella autolla, mutta sai kumppaniltaan pyynnön siirtää tavaroita ennen lähtöä matkaan.
Antonio mainitsi valinneensa ”laiskuuttaan” tavaroiden sijaan ajoneuvokseen vain muutama viikko aiemmin hankkimansa Ferrarin.
Tällä päätöksellä oli kohtalokkaat seuraukset.
– Se auton takakontti veivasi ylös ja alas. En tuntenut oloani turvalliseksi. Minulla oli ollut se vain kolmen viikon ajan ja olin jo aikeissa palauttaa sen, Antonio selitti ajoneuvon ongelmia.
Uran pahin loukkaantuminen
Antonion ensimmäinen muistama yksityiskohta onnettomuuden jälkeen on keskustelu seuraavana päivänä sunnuntaina ystävänsä ja pitkäaikaisen agenttinsa Mike Appiasonin kanssa. Yhtä yötä myöhemmin maanantaina hän pystyi lähettämään West Hamin seuratovereilleen tukiviestin ennen valioliigaottelua Wolvesia vastaan.
Järkyttävä onnettomuus jätti jälkeensä vakavia vammoja. Antonio kertoo reisiluunsa murtuneen neljästä eri kohdasta.
Kuntoutuksen osalta Antonio sai lääkäreiltään eriäviä ohjeita.
– Ensimmäinen kirurgini kehoitti, etten rasittaisi jalkaani seuraavan kolmen kuukauden aikana. Se on jota kuinkin nyt täynnä, ja te näette minun pystyvän kävelemään.
– Toinen erikoislääkärini kehoitti minua aloittamaan välittömästi jalan kuntouttamisen kasvattaen määrää 10:stä 100 prosenttiin kolmen viikon aikana.
– Pidin kuitenkin kainalosauvat kahden lisäviikon ajan. He sanoivat kokonaisuudessaan menevän noin kuudesta 12 kuukauteen, ennen kuin jalkani alkaa kunnolla parantua.
Antoniolla on edelleen pitkä matka kuljettavanaan takaisin jalkapalloviheriöille. Vielä kaksi viikkoa sitten hänen fysioterapeuttinsa kysyi mahdollisesta vakuutuksesta uran päättävän loukkaantumisen varalle.
Edessä on lukuisia tunteja kuntosalilla ja seuraavaksi myös juoksuharjoitteita oman kunnon palauttumiseen.
West Ham on tukenut Antoniota rahoittamalla pitkäaikaisen pelaajansa kuntoutuksesta kertyviä kuluja. Kaiken kokemansa jälkeen Antonio haluaa päämääräisesti pelata vielä ammattilaisena.
– Olen 100-prosenttisen varma siitä. Minä tulen vielä pelaamaan, Antonio julisti.
– Olen lähestynyt tätä tilannetta positiivisuuden kautta. Se oli hirvittävä onnettomuus ja valtava loukkaantuminen.
– Tämä on ollut pahin loukkaantuminen omalla urallani. Se on kuitenkin fakta, että olen kaksi tai kolme kuukautta toipumisarviotani edellä. Tulen vielä pelaamaan ja saan kuntoni takaisin, kun saan pelejä alleni.
– Minä olin yksi West Hamin nopeimmista pelaajista, joten minun kehoni ei ollut 34-vuotiaan miehen vartalo ennen onnettomuuttakaan. Ihmiset ovat aina epäilleet minua. Olen aina uskonut itse henkiseen vahvuuteeni. Tämä on vain yksi takaisku, joka ei tule pysäyttämään minua.
Toinen mahdollisuus elämään
Antonio kävi kolme viikkoa sitten katsomassa romuttunutta Ferrariaan. Se sai hänet ymmärtämään, kuinka lähellä hengenlähtö todellisuudessa oli.
– Se aiheutti oudon tuntemuksen vatsanpohjassa. Se auttoi ymmärtämään, miten lähellä olin kuolla. Olen nähnyt kuvat, mutta se tuntui henkilökohtaisesti 10 kertaa kamalammalta. Se auto oli täysin raunioina.
Antonio pelkäsi onnettomuuden jälkeen eniten perheensä puolesta. Kuusilapsisen perheen isä on onnellinen saatuaan ”toisen mahdollisuuden elää”.
– Vaikeinta oli se ajatus, kuinka lähellä oli, etten olisi enää läsnä lapsilleni. Olen onnellinen siitä, että olen hengissä ja suhtaudun elämään itsessään positiivisesti, koska sain toisen mahdollisuuden.
West Hamia vuodesta 2013 lähtien edustaneen Antonion sopimus päättyy ensi kesänä. 323 otteluun 83 maalia iskenyt hyökkääjä on Hammersin aktiivipelaajien maalitilaston ykkönen.
LUE MYÖS!
- Ballon d’Or -voitto Englantiin!
- Michael Carrick oudossa tilanteessa: Manchester United ei osaa päättää ehdokkaiden välillä, brittimedia väittää
- Michael Carrick palasi töihin – Manchester United voi korvata hänet
- Voisiko tämä mies kääntää Man Unitedin kurssin? Jamie Carragher: ”Valioliigan paras”
- Sky: Kokenut Valioliiga-luotsi avoin Man Unitedille
- Man United pitää kriisipalaverin – Michael Carrickin lähtö lähellä
- Potkut uhkaavat – meemeistä tuttu valmentaja ehdolla Crystal Palacen peräsimeen
- Näkökulma: Manchester United tarvitsee muutakin kuin uuden valmentajan
- Harry Maguire: ”Meidän täytyy katsoa peiliin”
- Michael Carrick kommentoi tulevaisuuttaan Unitedissa: ”Miten tästä jatketaan, sitä en tiedä”
- Man United pitää kriisipalaverin – Michael Carrickin lähtö lähellä
- Voisiko tämä mies kääntää Man Unitedin kurssin? Jamie Carragher: ”Valioliigan paras”
- Näkökulma: Manchester United tarvitsee muutakin kuin uuden valmentajan
- Sky: Kokenut Valioliiga-luotsi avoin Man Unitedille
- Potkut uhkaavat – meemeistä tuttu valmentaja ehdolla Crystal Palacen peräsimeen
- Michael Carrick palasi töihin – Manchester United voi korvata hänet
- Viktor Gyökeres kaupataan pois ”sadan prosentin varmuudella”
- Harry Maguire: ”Meidän täytyy katsoa peiliin”
- Suurseuran patriarkka Florian Wirtzistä – ”Hän pelaisi paljon paremmin meillä”
- Michael Carrick kommentoi tulevaisuuttaan Unitedissa: ”Miten tästä jatketaan, sitä en tiedä”