Englannin uusi valmentaja Thomas Tuchel jakoi pari vinkkiä Jude Bellinghamille
Englannin uusi päävalmentaja Thomas Tuchel haluaa keskikenttäpelaajansa Jude Bellinghamin pelaavan kurinalaisemmin.
Real Madridin tähtipelaaja kellotti perjantaina täydet minuutit ja antoi yhden maalisyötön, kun Englanti voitti Albanian MM-karsinnoissa 2-0.
Bellingham, 21, debytoi A-maajoukkueessa vain 17 vuoden iässä, ja hänelle on kertynyt jo 41 ottelua Englannin paidassa.
Tuchelin mukaan Bellingham on yksi joukkueen ”johtajista”, mutta hän toivoo Madridin taiturilta muutoksia tiettyihin asioihin kentällä. Saksalaisvalmentaja myönsi, että Bellingham yrittää välillä liikaa.
– Hän on aina valmis antamaan kaikkensa, mutta meidän on autettava häntä, jotta hän voi pelata kokonaisuuden osana säästeliäämmin ja vaikuttaa silti yhtä paljon peliin tai jopa enemmän, sanoi Tuchel Athleticin mukaan.
– Meidän on varmistettava, että avainpelaajamme puhaltavat yhteen hiileen, pelaavat samassa rytmissä ja auttavat toisiaan. Ja ehkä pelaavat hieman kurinalaisemmin säästääkseen energiaansa ratkaiseville hetkille.
Tuchelin mukaan Bellinghamin on myös opeteltava pitämään tunteensa kurissa. Espanjan-kentillä hän on aika ajoin ajautunut sanaharkkaan tuomareiden kanssa.
– Hän rakastaa jutella tuomarille ja avustaville. Hän on todella tunteellinen pelaaja, ja hänestä näkee, että hän vihaa häviämistä. Hän ilmaisee itseään. Hänestä näkee nälän ja intohimon voittaa.
– Uskon, että hän pitää kiinni nälästään ja opettelee hallitsemaan tunteitaan hieman. Se (asenne) ei ole ikinä ongelma. On hyvä, että hän on sellainen kuin hän on. Yritämme saada siitä parhaan irti, koska hän on avainpelaaja meille.
LUE MYÖS
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Gary Neville: Michael Carrick ei voi enää peluuttaa topparia laitapuolustajana
- Liverpoolilla vaikea alku kauteen – näin Andoni Iraola kommentoi
- Neljä peliä, nolla tehtyä maalia – Roberto De Zerbi: ”Vaikea selittää”