Harry Redknapp laukoi röyhkeää vitsiä Thomas Tuchelista ja teki natsitervehdyksen – ”Hänet on lähetetty tuhoamaan meidät”
Harry Redknapp herätti hämmennystä vitsailuillaan Englannin A-maajoukkueen uudesta päävalmentajasta Thomas Tuchelista ”saksalaisena vakoojana”. Muun muassa Tottenhamin ja West Hamin peräsimestä muistettava valmentajalegenda teki myös natsitervehdyksen.
Redknapp, 78, laukoi kommenttejaan Lontoossa järjestetyssä hyväntekeväisyystapahtumassa viime viikolla. Tapahtuma järjestettiin ennen Tuchelin ensimmäisiä MM-karsintaotteluja Englannin peräsimessä Albaniaa ja Latviaa vastaan.
Tammikuussa työnsä aloittanut Tuchel nappasi karsintapeleistä täyden pistepotin kahdella voitolla.
BBC:n mukaan Redknapp teki myös natsitervehdyksen vitsaillessaan Tuchelista.
– Jos rehellisiä ollaan, uskon hänen olevan saksalainen vakooja, Redknapp laukoo Guardianin julkaisemalla videolla.
– Hänet on lähetetty tuhoamaan meidät. Hän on kuin lordi Haw Haw sodassa. ”Meillä on parhaat sotilaanne vangittuna” ja näin.
Redknappin puheissaan mainitsema lordi Haw Haw, eli William Joyce, välitti natsipropagandaa Isossa-Britanniassa toisen maailmansodan aikana. Osa yleisöstä nauroi kommenteille.
Tuchel on Englannin historian kolmas ulkomaalainen valmentaja. Saksalaista edelsivät italialainen Fabio Capello ja edesmennyt ruotsalaisluotsi Sven-Göran Eriksson.
Tuchel työskenteli aiemmin Englannissa Chelsean peräsimessä ja johdatti lontoolaisseuran Mestarien liigan voittoon kaudella 2020-2021.
Redknapp johdatti Porstmouthin FA Cupin voittoon vuonna 2008. Hän oli viimeisin pokaalin voittanut englantilaisvalmentaja ennen Eddie Howen tämän vuoden Liigacupin voittoa Newcastlen kanssa.
Redknappin viimeisin valmennuspesti Birmingham Cityssä on vuodelta 2017.
LUE MYÖS!
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida