Gary Neville lyttäsi lauhkean Manchesterin derbyn – Rúben Amorim vastasi suoraan kritiikkiin: ”Meillä on historiamme huonoin kausi”
Gary Neville haukkui Manchesterin derbyn intensiteetin lyttyyn. Manchester Unitedin entinen kapteeni ei ollut vakuuttunut näkemästään, kun United ja Manchester City nyhjäsivät 0-0-tuloksen Old Traffordilla sunnuntaina.
– Tämä on Manchesterin derby. Tässä ottelussa pitäisi olla enemmän verta, sähköä, riskiä ja rohkeutta. Kun seurailen onnitteluja ja rakkautta heidän välillään, molemmat joukkueet ovat tyytyväisiä 0-0-tulokseen. Se vaikutti sunnuntai-iltapäivältä, jonka jälkeen he lähtevät kaikki yhdessä paistipäivälliselle, Neville kritisoi Sky Sportsilla.
Man Unitedin päävalmentaja Rúben Amorim selitti derbyn vaisuutta molempien joukkueiden vaikeuksilla tällä kaudella. United on sarjataulukossa vasta sijalla 13. Viidentenä majailevan Man Cityn neljän vuoden mittainen mestaruusputki Valioliigassa on puolestaan päättymässä.
– Ymmärrän kaiken. Gary Neville on kriittinen lähes kaikesta. Ymmärrän sen puolen, Amorim kommentoi lehdistölle.
– Ymmärrän tämän hetken tilanteemme. Meillä on historiamme huonoin kausi menossa. Manchester City on taas voittanut kaiken aiemmin, mutta he kärsivät tällä kaudella.
– Seuramme eivät ole parhaassa vireessä tarjotakseen parhaan spektaakkelin jokaiselle kannattajalle. Totta kai se on erilaista, jos me emme taistele enää isoista asioista.
– Sitä täytyy tarkastella ottelun kontekstia. Ymmärrän sen kriittisen puolen pelaajilta, jotka pelasivat tätä peliä eri tavalla, koska he taistelivat joka kerta mestaruuksista.
Sijalla 13 sarjataulukossa majaileva Man United on voittanut viimeisestä viidestä valioliigaottelustaan vain kaksi. Manchesterilaisseura on matkalla kohti seurahistoriansa huonointa kautta.
Mestarien liiga -sijaa tavoitteleva City puolestaan menettää paikkansa viiden parhaan joukossa, jos Newcastle voittaa tosien kahdesta rästiottelustaan Leicesteriä ja Man Unitedia vastaan.
LUE MYÖS!
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätysvalinta? Tässä voi olla Crystal Palacen seuraava päävalmentaja
- Mohamed Salah jättää Liverpoolin
- Arsenalille paha takaisku – Eberechi Ezelle huonoja uutisia
- Manchester Cityn valmennus tekee vastoin FA:n ohjeita
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Manchester Cityn valmennus tekee vastoin FA:n ohjeita
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Arsenalille paha takaisku – Eberechi Ezelle huonoja uutisia
- Mohamed Salah jättää Liverpoolin
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”