Raivostunut Ollie Watkins välitti tiukan viestin Unai Emerylle: ”Annoin hänen kuulla siitä”

Ollie Watkins antoi Unai Emeryn tiukan viestin peliajastaan. Englannin maajoukkuehyökkääjä haluaa avata Aston Villan suurimmissa otteluissa.
Watkins, 29, onnistui viimeistelemään uransa 74. maalin Aston Villan paidassa Valioliigassa, kun joukkue tyrmäsi kotonaan Newcastlen 4-1-lukemin lauantaina. Hyökkääjä nousi samalla tasoihin Gabriel Agbonlahorin kanssa Villan kaikkien aikojen maalintekijänä valioliigatasolla.
Watkins oli ennen lauantaita avannut viimeisessä kuudessa ottelussa vain kahdessa. Päävalmentaja Emery käytti Watkinsia vaihtokärkenä Mestarien liigan puolivälierien kahdessa osaottelussa PSG:tä vastaan.
Emery peluutti PSG-sarjan molemmissa osaotteluissa avauksessa Manchester Unitedista lainattua Marcus Rashfordia. Villa voitti toisen osan tiistaina 3-2, mutta hävisi otteluparin yhteismaalein 4-5.
– Pelasin PSG:tä vastaan yhteensä 20 minuuttia molemmissa peleissä. Olin valehtelematta raivoissani siitä etten pelannut. Annoin Unai Emeryn kuulla siitä, Watkins kertoi Sky Sportsille.
– Hän on valmentaja ja hänen päätöstään on kunnioitettava, mutta minä en ole niitä pelaajia, jotka ovat tyytyväisiä istumaan penkillä. Se on jotakin, jota en ole kokenut aiemmin.
– Olin sivussa suurimmalta näyttämöltä. Halusin olla kentällä paljon pidempään. Minulla oli suuri rooli nousussamme tämän päivän asemaamme ja haluan pelata näissä peleissä.
Emery kertoi Newcastle-ottelun jälkeen olevansa tyytyväinen Watkinsilta penkityksen jälkeen saamaansa reaktioon.
– On mahtavaa, että hän on vihainen ja mahtavaa, että hän pelasi nyt tuolla tavoin, Villa-luotsi kehui lehdistölle.
Villa kohtaa seuraavaksi Valioliigassa vieraissa Manchester Cityn tiistaina. Lauantaina on vuorossa FA Cupin välierä Crystal Palacea vastaan Wembleyllä.
LUE MYÖS!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Wolverhampton maksamassa 25 miljoonaa euroa La Liga -pelaajasta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Tottenham hankkimassa Mathys Telin itselleen isolla summalla
- Liverpoolin Andy Robertson Espanjan suurseuran kiikarissa
- Ange Postecogloua lähestetty Saudi-Arabiasta – seurassa Valioliigasta tuttuja tähtiä
- Lähde: Yli 50 maalin hyökkääjä ei halua siirtyä Manchester Unitediin
- Times: Kyle Walker kiinnostaa Turkin suurseuraa
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- Wolverhampton maksamassa 25 miljoonaa euroa La Liga -pelaajasta
- Lähde: Yli 50 maalin hyökkääjä ei halua siirtyä Manchester Unitediin
- Liverpoolin Andy Robertson Espanjan suurseuran kiikarissa
- Tottenham hankkimassa Mathys Telin itselleen isolla summalla
- Manchester United mukaan kilpailuun 100 miljoonan euron hyökkääjästä
- Ange Postecogloua lähestetty Saudi-Arabiasta – seurassa Valioliigasta tuttuja tähtiä
- James Milnerille jatkosopimus
- Sky: Tottenham neuvotteluissa Thomas Frankin luottotähdestä