Andoni Iraolan valmentama Bournemouth on pelannut mukiinmenevän kauden.

Bournemouth taisteli pitkään jopa paikasta Mestarien liigaan, mutta viime viikot ovat olleet vaikeita ja joukkue putosi jo kymmenenneksi sarjataulukossa. Bournemouth voitti lauantaina Arsenalin vieraskentällä 2-1, ja nousi kahdeksanneksi.

Iraola on saanut paljon kehuja tekemästään työstä Englannissa. Muun muassa Tottenhamin on kerrottu olevan Iraolan kintereillä, jos ja kun Ange Postecoglou jättää seuran kuluvan kauden jälkeen.

Iraolan lisäksi myös Bournemouthin pelaajat ovat herättäneet kiinnostusta siirtomarkkinoilla. 

Toppari Dean Huijsen ja laitapuolustaja Milos Kerkez ovat pelanneet nappikauden Iraolan alaisuudessa ja siirtynevät suurempiin ympyröihin kesän siirtoikkunassa.

Iraola otti kantaa kaksikon tulevaisuuteen Sky Sportsin haastattelussa.

– Emme tiedä, mitä kesällä tapahtuu, mutta tällä hetkellä nämä pelaajat ovat meidän. Jos mitään ei tapahdu, ovat he meidän pelaajia myös ensi kaudella. Sinällään tilanne ei tule muuttumaan tänä kesänä verrattuna edellisiin vuosiin. Meidän on oltava valmiita mahdollisiin myynteihin, muttemme voi pelätä niitä. Kaikki seurat, jotka eivät ole huipulla, ovat tottuneita tähän, Iraola viittasi mahdollisiin avainpelaajien myynteihin.

LUE MYÖS