Englannin päävalmentaja Thomas Tuchel on tukalassa tilanteessa, kun maaottelut ja seurajoukkueiden vaatimukset törmäävät kesäkuussa seurajoukkueiden MM-kilpailujen takia.

Tuchelin joukkue kohtaa MM-karsinnassa Andorran 7. kesäkuuta Barcelonassa ja pelaa Senegalia vastaan harjoitusottelussa Nottinghamissa kolme päivää myöhemmin. Samanaikaisesti useat huippuseurat valmistautuvat seurajoukkueiden MM-kilpailuihin, jotka alkavat Yhdysvalloissa 14. kesäkuuta.

Seurat toivovat FA:n vapauttavan pelaajansa jo Andorra-ottelun jälkeen, mutta Tuchelin kerrotaan haluavan pitää ryhmänsä kasassa Senegal-peliin asti. Päätös vaikuttaa jopa 12 Englannin pelaajaan.

– Teemme ratkaisun, joka on paras meille. Seuraamme tilannetta ja olemme yhteydessä seuroihin, Tuchel sanoi BBC:n mukaan.

Mahdollisia maajoukkuekutsun saajia ovat muun muassa Chelsean Cole Palmer, Reece James ja Levi Colwill, sekä ulkomailla pelaavat Harry Kane (Bayern), Jude Bellingham (Real Madrid) ja Conor Gallagher (Atlético).

Tuchel on aiemmin korostanut vastuuta pelaajien hyvinvoinnista, mutta myös sitä, että Englannin valmistautumisaika ensi kesän MM-kisoihin on lyhyt. Tuchel on ehtinyt valmentaa Englantia vasta yhden maaottelutauon verran, joten kokoontuminen on tärkeää taktisesti Tuchelille. FA:n odotetaan ottavan lopullisen kannan lähiviikkoina.