Lukas Hradecky paljasti Liverpoolin uudesta hankinnasta: ”Ei uskalla puskea treeneissä”
HELSINKI. Valioliiga-pelaajia nähtiin Helsingin Olympiastadionilla, kun Hollanti kaatoi Suomen MM-karsintaottelussa maalein 2-0.
Viimeiset pari vuotta Brentfordin maalia vartioinut Mark Flekken siirtyy Bayer Leverkuseniin Lukas Hradeckyn joukkuekaveriksi. Kentällä siis nähtiin kaksi saman seurajoukkueen maalivahtia.
– Nopeesti vaihdettiin [kuulumisia]. Hän on pitkään ollut Saksassa. Nopeesti kysyin vain, miten me jutellaan, saksaksi vai englanniksi että kummalla kielellä mennään. Varmasti ehditään tossa juttelemaan. Mukava kaveri. Katsotaan, mikä asetelma on, Hradecky sanoi lehdistölle pelin jälkeen ja viittasi siihen, että hän saattaa menettää ykkösvahdin paikkansa Flekkenille.
Leverkusenista puolestaan lähtee Jeremie Frimpong, joka siirtyy ensi kaudeksi Liverpooliin. Frimpong meinasi tehdä maalinkin Hradeckyn selän taakse. Hradecky tarjosi samalla melkoisen paljastuksen Frimpongin pääpelihalukkuudesta.
– Se oli tärkeää [torjua], että pystyn nukkumaan. Jos se kaveri tekee minulle päällä maalin… Näen häntä päivittäin, eikä hän uskalla puskea treeneissä. Silloin olisin hävennyt silmät päästäni ja sadannessa maaottelussa vielä. Se oli onneksi illan tärkein pelastus.
Liverpoolissa pelaa myös Cody Gakpo, joka aiheutti jatkuvasti harmaita hiuksia Huuhkajien puolustukselle sisäänpäin kiertävine keskityksineen. Gakpo myös syötti Hollannin 2-0-osuman.
– Aika laatupalloa sieltä tuli järjestään. Mutta kaveri pelaa Liverpoolissa. Ei kaikkia pysty [estämään]. Jossain vaiheessa hän kääntää vasurilleen ja tuleekin toista kautta. Sääli, että tuollaisesta tuli maali, Hradecky sanoi.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
- Cole Palmer näki punaista – Tottenham kaatoi Chelsean
- Manchester Citylle ensimmäinen pistemenetys Valioliigassa – kapteeni: ”Turhauttaa”
- Topparit ratkaisivat – Arsenal nousi tasapisteisiin Manchester Cityn kanssa
- Roberto De Zerbi joutui vastaamaan kiperään kysymykseen – ”Se on jalkapalloa”
- Telegraph: Jadon Sancho sai sopimustarjouksen
- Unai Emery lähetti lahjan Mikel Artetalle
- Mikel Artetalta lisää tietoa Bukayo Sakan loukkaantumisesta
- Valioliigassa käsittämätön tuomaritöhöily: ”Se oli väärä ratkaisu”
- Bruno Fernandesilta kapteeninnauha pois? Näin Michael Carrick vastasi
- Michael Carrick piti harvinaisen lehdistötilaisuuden – lue yli viiden minuutin puhe sanasta sanaan
- Bruno Fernandesilta kapteeninnauha pois? Näin Michael Carrick vastasi
- Michael Carrick piti harvinaisen lehdistötilaisuuden – lue yli viiden minuutin puhe sanasta sanaan
- Valioliigassa käsittämätön tuomaritöhöily: ”Se oli väärä ratkaisu”
- Lehti: Manchester United valitsee mahdollisen uuden managerin viisikosta
- Manchester Unitedin valmentajaehdokkaat kommentoivat pestiä
- Telegraph: Jadon Sancho sai sopimustarjouksen
- BBC: Alustava arvio Bukayo Sakan poissaolosta ei lupaa hyvää
- Michael Carrick väisteli kysymyksiä Bruno Fernandesista – pudotetaanko joukkueesta?
- BBC: Manchester United on tehnyt päätöksen viikonlopun ottelusta – uudet valmentajaehdokkaat ovat tässä
- Mikel Artetalta lisää tietoa Bukayo Sakan loukkaantumisesta