Crystal Palace ei vieläkään tiedä, saako se pelata ensi kaudella Eurooppa-liigassa
Euroopan jalkapalloliitto (UEFA) on viivyttänyt päätöstään siitä, saako Crystal Palace pelata ensi kauden Eurooppa-liigassa, kertoo BBC.
Palace ansaitsi paikan ensi kauden Eurooppa-liigaan voittamalla FA Cupin, mutta sen historiallinen europaikka on vaarassa UEFA:n usean seuran omistussääntöjen vuoksi.
Eaglesin osaomistaja John Textor on osaomistajana myös ranskalaisessa Lyonissa, joka ansaitsi paikan ensi kauden Eurooppa-liigaan sijoittumalla Ligue 1:ssä kuudenneksi. UEFA:n sääntöjen mukaan samassa omistuksessa olevat seurat eivät saa kilpailla samassa eurokilpailussa.
Textor on luvannut myydä 44 prosentin osuutensa Palacesta auttaakseen seuran europeleihin. Päätöksen odotettiin saapuvan tänään, maanantaina, mutta Ranskan ammattilaisjalkapalloa valvova elin päätti viime viikolla, että Lyon pudotetaan maan pääsarjasta heikon taloustilanteensa takia.
Lyon valittaa päätöksestä, mutta jos se ei onnistu, se on suostunut luopumaan paikastaan Eurooppa-liigassa.
Nyt UEFA on päättänyt odottaa valituksen tulosta ennen kuin se tekee päätöksen Palacen osallistumisesta. Vielä ei ole tiedossa, kuinka nopeasti päätöstä Lyonin kohtalosta voidaan odottaa.
Viime lokakuussa Textorin Eagle Football Group kertoi, että Lyonilla on lähes 500 miljoonaa euroa velkaa. Textor ilmoitti tänä maanantaina, että hän jättäytyy pois Lyonin päivittäisestä toiminnasta ja seuralle nimitetään uusi puheenjohtaja. Hänen omistusosuutensa Lyonista on 77 prosenttia.
LUE MYÖS
- Cole Palmer näki punaista – Tottenham kaatoi Chelsean
- Manchester Citylle ensimmäinen pistemenetys Valioliigassa – kapteeni: ”Turhauttaa”
- Topparit ratkaisivat – Arsenal nousi tasapisteisiin Manchester Cityn kanssa
- Roberto De Zerbi joutui vastaamaan kiperään kysymykseen – ”Se on jalkapalloa”
- Telegraph: Jadon Sancho sai sopimustarjouksen
- Unai Emery lähetti lahjan Mikel Artetalle
- Mikel Artetalta lisää tietoa Bukayo Sakan loukkaantumisesta
- Valioliigassa käsittämätön tuomaritöhöily: ”Se oli väärä ratkaisu”
- Bruno Fernandesilta kapteeninnauha pois? Näin Michael Carrick vastasi
- Michael Carrick piti harvinaisen lehdistötilaisuuden – lue yli viiden minuutin puhe sanasta sanaan
- Bruno Fernandesilta kapteeninnauha pois? Näin Michael Carrick vastasi
- Michael Carrick piti harvinaisen lehdistötilaisuuden – lue yli viiden minuutin puhe sanasta sanaan
- Valioliigassa käsittämätön tuomaritöhöily: ”Se oli väärä ratkaisu”
- Lehti: Manchester United valitsee mahdollisen uuden managerin viisikosta
- Manchester Unitedin valmentajaehdokkaat kommentoivat pestiä
- Telegraph: Jadon Sancho sai sopimustarjouksen
- BBC: Alustava arvio Bukayo Sakan poissaolosta ei lupaa hyvää
- Michael Carrick väisteli kysymyksiä Bruno Fernandesista – pudotetaanko joukkueesta?
- BBC: Manchester United on tehnyt päätöksen viikonlopun ottelusta – uudet valmentajaehdokkaat ovat tässä
- Mikel Artetalta lisää tietoa Bukayo Sakan loukkaantumisesta