Mikel Merino on saanut kuluvalla kaudella varsin vaihtelevasti vastuuta Arsenalissa.

Mikel Arteta on nimennyt Merinon vain kahdesti avauskokoonpanoonsa Valioliigassa, mutta toisaalta Merino on avannut kummatkin Mestarien liigan ottelut.

Merino on onnistunut kertaalleen maalinteossa iskettyään loppuhetkillä tasoitusmaalin Newcastlen verkkoon Valioliigassa.

Maajoukkueen puolella Merino on ollut hurjassa iskussa. Edelliseen neljään maaotteluun on syntynyt peräti kuusi maalia. Merino iski tiistai-iltana kaksi maalia Bulgarian verkkoon.

Merino on iloinen maaleistaan Espanjan maajoukkueen paidassa.

– Olen todella onnellinen. Tällä hetkellä löydän tilaa ja pallot tippuvat minulle. Ei se pelkkää onnea ole, mutta toisaalta onneakin tarvitsee, jotta pääsee tällaiseen maaliputkeen. Tämä on ensimmäinen kerta, kun teen näin paljon maaleja, Merino totesi espanjalaismedialle.

– Sanoin jo aiemmin, että haluan olla ratkaisevampi pelaaja ja parantaa sitä osa-aluetta. Toivottavasti voin jatkaa tätä virettä. On aina hyvästä, kun keskikenttäpelaaja tekee maaleja ja antaa maalisyöttöjä.

Merino pelasi viime kauden jälkimmäisellä puoliskolla hyökkääjänä, kun Arsenal kärsi huomattavista loukkaantumisongelmista. Merino vastasi tuolloin huutoon iskettyään seitsemän maalia Valioliigassa ja kaksi Mestarien liigassa. 

LUE MYÖS