Arsenalin tähtihankinnalle hattutemppu murskavoitossa – ihmemaalista ei ollut apua Tottenhamille
Arsenal on ottanut murskavoiton paikallisvastustajastaan Tottenhamista lukemin 4–1. Poskettomassa vireessä ollut Eberechi Eze antoi kotijoukkueen kannattajille juhlan aihetta takomalla hattutempun.
Arsenal oli askeleen edellä heti ottelun alusta alkaen, ja erotuomari Michael Oliver joutui varoittamaan Tottenhamia ajanpeluusta jo 25 minuutin jälkeen. Spursin omat hyökkäykset olivat lähinnä yhden miehen harppuunakuljetuksia.
Arsenal-manageri Mikel Artetan miehistö siirtyi johtoon 36. minuutilla, kun Mikel Merino löysi hurjavireisen laitahyökkääjän, Leandro Trossardin, Tottenhamin puolustuslinjan takaa. Puolustajista Micky van de Ven kerkesi saamaan jalkansa Trossardin vedon väliin, mutta pahaksi onnekseen juuri sen verran, että laukaus ohjautui maalivahti Guglielmo Vicarion ulottumattomiin.
Arsenal jatkoi höykytystä Ezen johdolla. 27-vuotias englantilainen teki Tykkimiesten 2–0-, 3–0- ja 4–1-maalit. Hänhän oli neuvotellut kesällä siirrosta myös Tottenhamin kanssa, mutta valitsi Arsenalin, joka maksoi vanhasta kasvatistaan noin 80 miljoonaa euron siirtosumman Crystal Palacelle.
Eze on BBC:n ja tilastopalvelu Optan mukaan neljäs Pohjois-Lontoon derbyssä hattutempun tehnyt pelaaja. Hänen edeltäjiään ovat Ted Drake (Arsenal 1934), Terry Dyson (Tottenham 1961) ja Alan Sunderland (Arsenal 1978).
Kuvaavaa Tottenhamin hyökkäysongelmille on, että joukkueen ainokaisen teki Richarlison hämmentävän kaukaa, keskiympyrän lähettyviltä. Osumasta tullee pysyvä osa tästä kaudesta kertovia maalikoosteita.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Täyden pistesaaliin ansiosta Arsenalin sarjajohto Valioliigassa on nyt kuusi pistettä. Toisena sarjataulukossa on Chelsea ja kolmantena Manchester City, joka on pisteen päässä Chelseasta.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Huippuvahvistus myönsi: Brighton on vain väliporras matkalla ylöspäin
- Sieltä se tuli! Fulham vahvistuu – tiskiin lyötiin ennätyskorvaus
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Athletic: Valioliigaseurat hierovat vaihtokauppaa – tähtipelaajat vaihtamassa päittäin