Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
Manchester Unitedin entinen keskikenttäpelaaja Nemanja Matić sanoo, että hän uhkasi lähteä seurasta, jos olisi joutunut maksamaan saamansa sakon.
Matić, 37, siirtyi Unitediin kesällä 2017 Chelseasta ja vietti Manchesterissä viisi vuotta esiintyen 189 ottelussa.
Serbian entiselle maajoukkuepelaajalle tuli järkytyksenä, kuinka eri tavalla asiat toimivat kuin hänen ex-seurassaan.
– Menin Unitediin mestarina ja olin motivoitunut tekemään siellä saman. Kun näin joukkueemme, olin varma, että taistelisimme mestaruudesta, mutta Manchester City voitti liigan ja me tulimme toiseksi, kommentoi Matić FourFourTwolle.
– Minä pelasin hyvin, monet pelaajat pelasivat hyvin. Minä uskoin, että voisimme taistella kunnolla mestaruudesta toisella kaudellani, mutta mielestäni seura oli keskittynyt kaupalliseen puoleen.
– Olin kerran loukkaantuneena ja meillä oli peli viikonloppuna. En treenannut keskiviikkona, koska nilkkani oli turvonnut, joten kysyin fysiolta, voiko hän hoitaa minua iltapäivällä. Me teimme niin, mutta silloin Old Traffordilla oli kaupallinen tapahtuma kolmelta iltapäivällä. Pari päivää myöhemmin agenttini soitti ja kysyi, mitä olin tehnyt, sillä en ollut katsonut sähköpostiani.
– Kävin katsomassa ja minulle oli annettu sakot, koska en mennyt siihen tapahtumaan. Menin puhumaan Josélle (Mourinho) ja sanoin: ”Kuule, jos joudun maksamaan tämän, en enää ikinä pelaa tässä seurassa”.
– Hän sanoi hoitavansa asian ja niin siinä kävikin, mutta Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin. En halua kritisoida Unitedia, kunnioitan heitä syvästi. Toivottavasti asiat ovat nykyään toisin.
Manchester Unitedista lähdettyään Matić on edustanut AS Romaa, Rennesiä, Lyonia ja nykyisin Sassuoloa.
LUE MYÖS
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Liverpool tyhjenee
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Yllätyssopimus: Jamie Vardy palaa Englantiin – tässä uusi seura
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Brutaali tuomio Arsenal-tähdestä – Jamie Carragher: ”Hän ei enää koskaan ole avauksessa!”