Enzo Maresca jätti Chelsean päävalmentajan paikan torstaina. Chelsea tiedotti purkaneensa yhteisymmärryksessä Marescan sopimuksen.

Maresca ehti valmentaa Chelseaa puolentoista vuoden ajan ja johdatti seuran Konferenssiliigan ja seurajoukkueiden MM-kisojen mestaruuteen. Chelsea on parhaillaan viidentenä Valioliigassa.

Maresca ajautui tiettävästi erimielisyyksiin Chelsean seurajohdon kanssa. Erimielisyydet johtivat lopulta sopimuksen purkamiseen.

Marescan kanssa Manchester Cityssä työskennellyt Pep Guardiola kokee Chelsean menettäneen huippuvalmentajan.

– Voin sanoa vain sen, että mielestäni Chelsea on menettänyt loistavan valmentajan ja ihmisen. Tämä oli Chelsean seurajohdon päätös, joten minulla ei ole mitään sanottavaa. Olen vain niin onnekas ollessani tässä seurassa. Seurani on uskomaton, Guardiola kehui Manchester Cityä.

Arsenal-luotsi Mikel Arteta kehui Marescan tekemää työtä Chelseassa.

– Pidän Enzosta todella paljon niin ihmisenä kuin ammattilaisenakin. Mielestäni hän on tehnyt upeaa työtä Chelseassa. Nyt tuollainen päätös on tehty, ja toivon Enzolle pelkkää hyvää, Arteta totesi.

LUE MYÖS