Federico Chiesa on kiinnostunut paluusta Italiaan ja Juventukseen, uutisoi italialaislehti La Gazzetta dello Sport ja Football Italia. Lehden mukaan Chiesalla ei ole kuitenkaan halua pakottaa siirtoa takaisin kotimaahansa.

Italian maajoukkuelaituri siirtyi Liverpooliin siirtoikkunan viime metreillä kesällä 2024 Juventuksesta.

Nyt Chiesa haluaisi palata seuraan, jonka urheilutoimenjohtajana toimii Giorgio Chiellini ja valmentajana Luciano Spalletti, jotka ovat tuttuja Chiesalle EM-kultaa vuonna 2021 voittaneesta Azzurri-ryhmästä.

Chiesa ei ole ollut vakiokasvo Liverpoolin avauksessa, mutta on saanut enemmän vastuuta kuin viime kaudella. Chiesa on pelannut tällä kaudella neljässätoista Valioliigan ottelussa ja tehnyt niissä kaksi maalia.

Juventus harkitsee hyökkäyspäähänsä vahvistuksia ja muun muassa lainapesti Chiesalle on harkinnassa.

LUE MYÖS: