Luton-luotsi Jack Wilshere oli revittävä pois riidasta omien fanien kanssa
Arsenalin entisen keskikenttäpelaajan Jack Wilsheren ensimmäinen vakituinen päävalmentajapesti on sujunut vaihtelevalla menestyksellä.
Wilshere, 34, on lokakuusta lähtien ollut puikoissa Ykkösliigan Luton Townissa, joka on kokenut kaksi peräkkäistä sarjaputoamista.
Kannattajien haaveissa on ollut pikainen paluu Mestaruussarjaan, mutta Luton on kirjoitushetkellä Ykkösliigassa vasta kymmentenä. Joukkueella on kuitenkin yhä hyvä sauma nousukarsintoihin, jos se pelaa loppukauden menestyksekkäästi.
Viime aikojen tulokset eivät kuitenkaan lupaa hyvää tuolle tavoitteelle. Luton on jäänyt ilman voittoa kolmessa edellisessä sarjapelissään, häviten niistä kaksi.
Lauantaina Lutonin kannattajat osoittivat äänekkäästi mieltään, kun joukkue jäi kotikentällään 1-1-tasapeliin häntäpään Burton Albionia vastaan. Vieraat tulivat tasoihin aivan ottelun lopussa toisella lisäminuutilla. Kotiyleisö kuvaili tuntemuksiaan buuaamalla ja huutamalla esitystä ”häpeälliseksi”.
Pelin päätyttyä Wilshere oli kävelemässä stadionin uumeniin, kun hän ajautui sanaharkkaan joidenkin kannattajien kanssa. Tilanne raukesi nopeasti, mutta Lutonin pelaajien oli revittävä valmentajansa pois paikalta.
– Pelaajat välittävät. Siksi he menivät kannattajien luokse ja yrittivät käydä keskustelua ja kiittää heitä tuesta. Tiedän, että se on vaikeaa, ja ymmärrän täysin kannattajien näkemyksen, kommentoi Wilshere BBC:lle.
– Viestini heille (kannattajille) on, että kohdistakaa vihanne minua kohtaan. Minä olen heidän managerinsa ja päävalmentajansa ja minä vastaan päätöksistä.
– Pelaajilla on mieli maassa ja he ovat pettyneitä. Kannattajilla on täysi oikeus olla vihaisia tuloksista, kun ottaa huomioon, miten he tukevat meitä ja millaisia matkoja he tekevät peleihimme. Meidän on oltava parempia, minun on oltava parempi.
LUE MYÖS
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida