Dramaattinen puoliaika! Harry Maguire ulos puhuttavalla suoralla punaisella
Bournemouthin ja Manchester Unitedin välinen perjantai-illan Valioliiga-kamppailu voi jättää paljon spekuloitavaa seurojen faneille.
Ottelu päättyi pistejakoon, kun toisella puoliajalla molemmat joukkueet hurjastelivat kaksi maalia. Peli päättyi 2–2 avauspuolikkaan oltua maaliton.
Tuomarityöskentely nousi pelissä merkittävään rooliin.
Tunnin kohdalla Kirsikoiden Álex Jiménez repi boksissa paidasta. Tilanteessa ei ollut epäselvyyttä, eikä Jiménezkään protestoinut. Bruno Fernandes laukoi rangaistuspotkusta Unitedin johtoon.
Viiden minuutin kuluttua tästä Unitedin Amad Diallo meni nurin rangaistusalueella töytäisystä. Bournemouth lähti pian vastahyökkäykseen, joka päättyi vasenjalkaisen Ryan Christien oikealla jalalla tarkasti takakulmaan laukomaan tasoitusosumaan.
Manchesterilaiset olivat sitä mieltä, että maalia ei olisi pitänyt hyväksyä aiemman rikkeen takia, ja että Unitedille olisi kuulunut viheltää toinen rangaistuspotku.
Hurjastelu jatkui
Vain minuuttien kuluttua tästä United pääsi kuitenkin uudestaan johtoon. Kotijoukkueen James Hill ohjasi puskutilanteessa kulmapotkusta pallon epäonnekkaasti omaan maaliin.
Vain viiden minuutin kuluttua takaiskusta Bournemouth kilisytteli tolppaa ja oli todella lähellä tasoitusta.
Läheltä piti -tilanne ei lannistanut isäntiä. Bournemouth murtautui nyt vieraiden puolustuslinjojen läpi kohti maalintekoa. Harry Maguire kurotti kädellään estääkseen, ja erotuomari Stuart Attwell totesi heti rikkeen olleen suoran punaisen kortin arvoinen ja vihelsi pallon täplälle.
Hidastusten perusteella Maguiren kontakti ei ollut kovin mahdollinen, ja toppari purnasikin voimakkaasti tuomariratkaisua. Se ei auttanut, ja Eli Junior Kroupi laukoi 2–2-tasoituksen tarkasti vasempaan nurkkaan.
Manchester United jatkaa sarjassa kolmantena ja Bournemouth on kymmenentenä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Asiantuntijalta kova paljastus Vinicius Juniorista: ”Arsenalissa uskotaan siirtoon”
- Atletico Madrid valmistelee tarjousta Tottenhamin tähtipuolustajasta
- Entinen Arsenal-peluri siirtyy Crystal Palaceen
- Tottenham avasi neuvottelut Cody Gakposta
- Megasiirto! Arsenal hankki Valioliiga-seuran jalokiven
- Romano: Man City kiinnostunut Chelsean laitahyökkääjästä – neuvottelut aloitettu
- Romano: Nottingham Forest Man Cityn tähtipelaajan perässä
- Yllätyskauppa – Mo Salahin uusi seura selvisi
- Sarjanousija vahvistuu noin 20 miljoonan euron pelaajalla
- Chelsea on vahvistumassa laitapakilla
- Megasiirto! Arsenal hankki Valioliiga-seuran jalokiven
- Yllätyskauppa – Mo Salahin uusi seura selvisi
- Romano: Nottingham Forest Man Cityn tähtipelaajan perässä
- Sarjanousija vahvistuu noin 20 miljoonan euron pelaajalla
- Romano: Man City kiinnostunut Chelsean laitahyökkääjästä – neuvottelut aloitettu
- Chelsea on vahvistumassa laitapakilla
- Jysähtääkö kohta jättisiirto Valioliigassa? Kauppa on nyt lähellä
- Man City hakee uutta maalivahtia – teki tarjouksen kokeneesta konkarista
- Tottenham kaavailee jättikaappausta Liverpoolista
- Arsenal hankki uuden laiturin ja heti alkoi puheet Vinicius Juniorista: ”En mieti sitä”