Englannin maajoukkueen päävalmentaja Thomas Tuchel vastasi medialle kysymyksiin muun muassa siitä, miksi Real Madridin Trent Alexander-Arnold ei mahtunut saksalaisen maajoukkueryhmään viimeisellä maaottelutauolla ennen MM-kilpailuihin valmistavia leirejä toukokuussa.

Tuchel nimesi ryhmään aluksi oikean laitapuolustajan paikalle muun muassa Bayern Leverkusenin Jarell Quansah, mutta hän joutui vetäytymään loukkaantumisen vuoksi. Tuchel ei korvannutkaan Quansahia Alexander-Arnoldilla, vaan nosti tilalle viimeksi vuonna 2022 maajoukkueessa esiintyneen Arsenalin Ben Whiten.

Tuchelilta kysyttiin, että mikä hänen viestintä on Alexander-Arnoldille tässä tilanteessa.

– Hänen täytyy vain hyväksyä se, Tuchel kuittasi tilanteen Sky Sportsin mukaan Englannin maajoukkueen lehdistötilaisuudessa.

– Se on yksinkertaisesti valinta. Urheilullinen valinta. Ehkä kova valinta. Ja ehkä jossain määrin epäreilu.

Tuchel avasi tarkemmin myös, miksi valinta kohdistui juuri Whiteen.

– Valinta kohdistui Whiteen, koska näin hänen pelaavan [Carabao Cupin] finaalissa ja sitä edeltäneessä Mestarien liigan ottelussa, ja hän oli palannut omalle tasolleen. Tämä oli myös mahdollisuus tavata hänet henkilökohtaisesti.

– Tiedän, mitä Trent voi tuoda joukkueelle, mutta valinta kohdistui Beniin ja Tino Livramentoon. Halusimme jatkaa niiden pelaajien kanssa, joilla oli hyvä leiri kanssamme syys-, marras- ja joulukuussa.

– Tiedän, että se herättää keskustelua, kun jätät Trentin kaltaisen pelaajan ulkopuolelle. Kävimme puhelun, ja yritin selittää tilanteen. Hänen täytyy vain hyväksyä se, Tuchel korosti toistamiseen.

LUE MYÖS: