James Trafford palasi viime kesänä Manchester Cityyn.

Manchester City hankki Traffordin noin 30 miljoonalla eurolla Burnleysta. 

Traffordista piti tulla Manchester Cityn ykkösvahti, mutta toisin kävi, sillä kuukautta myöhemmin Gianluigi Donnarumma siirtyi PSG:stä Manchester Cityn tolppien väliin.

Trafford on jäänyt tällä kaudella hyvin pienelle vastuulle Manchester Cityssä, eikä ole pelannut Donnarumman siirron jälkeen minuuttiakaan Valioliigassa. 

Traffordin odotetaan vaihtavan maisemaa kesän siirtoikkunassa.

BBC haastatteli Traffordia, joka kertoi mielipiteensä vaikeasta kaudestaan.

– Tämä on ollut luonnollisesti melkoista ylä- ja alamäkeä koko kauden ajan, koska en ole pelannut paljoakaan.

– Minun oli tehtävä päätös viime kesänä. Kun teet päätöksiä, niin aina odotat sen tuottavan parhaan lopputuleman, mutta niin ei käynyt. Olen vain yrittänyt kehittyä päivittäin ja pysyä positiivisena ja onnellisena.

– Koko vuosi on ollut niin suurta oppimista. Tärkeintä on ollut se, ettei tilanne ole vaikuttanut onnellisuuteeni tai yleisiin fiiliksiin. Minun on pitänyt oppia paljon läpi vuoden ja olen vain pyrkinyt työskentelemään ja kehittymään mahdollisimman paljon.

LUE MYÖS