Chelsean kausi on ollut melkoinen mahalasku. 

Chelsea oli vielä vuodenvaihteessa näennäisesti mukana mestaruustaistelussa, mutta joukkueen kevätkausi on mennyt täysin penkin alle. 

Chelsea on hävinnyt viisi peräkkäistä sarjaottelua ja pudonnut samalla yhdeksänneksi Valioliigassa. 

Chelsea tavoitteli paikkaa ensi kauden Mestarien liigaan, mutta se jäi haaveeksi. Nähtäväksi jää, pelaako Chelsea ensi kaudella missään eurokilpailussa.

Pelaajaurallaan vuosikausia Arsenalissa pelannut Paul Merson otti Sky Sportsin haastattelussa kantaa Chelsean vaikeaan tilanteeseen.

– En vain tiedä, miten Chelsea on joutunut tähän sekasortoon. Totta puhuen en näe, miten he pääsisivät pois siitä. Et voi rehellisesti sanoa, että no, he myyvät paljon pelaajia ja aloittavat kaiken alusta.

– Jos Chelsealla on pelaajia, joista he haluavat päästä eroon, on seuran todennäköisesti maksettava, jotta he lähtevät pois. Se tulee maksamaan rahaa. Jos he haluavat uusia pelaajia, sekin tulee maksamaan rahaa, ja he ovat jumissa siinä.

– Seuraavan valmentajan valinta on kriittinen, mutta samalla luvassa on vaikea pesti kenelle tahansa valmentajalle.

LUE MYÖS