Liverpoolin kotiyleisö reagoi lauantaina buuauksin, kun joukkue jäi Valioliigassa 1-1-tasapeliin Chelsean kanssa.

Ensimmäiset buuaukset kuultiin jo 67. minuutilla, kun Rio Ngumohan tilalle vaihdettiin Alexander Isak.

17-vuotias Ngumoha oli syöttänyt avausjaksolla Liverpoolin maalin ja esiintynyt muutenkin pirteästi. Anfieldin yleisö ei ilmeisesti pitänyt siitä, että huippulupauksen ottelu päättyi niin aikaisin.

Liverpoolin päävalmentaja Arne Slot selvensi pelin jälkeen, että Ngumohan vaihto johtui lihaskrampista.

– Riolle tuli kramppi hieman ennen vaihtoa, kun hän meni maihin. Puhuin hänen kanssaan ja hän sanoi, että se riitti, joten siksi otin hänet ulos, kommentoi Slot Athleticin mukaan.

– Hän on hyvä pelaaja, mutta en usko, että hän on vielä sillä tasolla, että hän pystyy pelaamaan 50 tai 60 prosentin tasolla ja silti vaikuttamaan otteluihin.

– Jos ei tiedä siitä (krampista), niin saattaa ajatella, että ”Miksi hän ottaa hänet vaihtoon?”. Ymmärrän reaktion. Tiesin heti, että se reaktio on tulossa, kun hänen numeronsa näkyi vaihtotaululla, mutta se ei riitä syyksi pitämään kentällä pelaajaa, joka sanoo minulle, ettei pysty jatkamaan.

Huutokonsertti jatkui

Lisää buuauksia kuultiin loppuvihellyksen jälkeen. Chelsea oli hävinnyt ennen lauantaita kuusi edellistä peliään Valioliigassa, mutta Anfieldiltä se lähti pisteen kanssa kotiin.

– Ymmärrän sen (reaktion), koska tämän seuran ei pitäisi olla tyytyväinen 1-1-tasapeliin Chelseaa vastaan, sanoi Slot.

– Me tavoittelemme aina voittoa, ja jos me emme voita, olemme tyytymättömiä. Varsinkin tällaisella kaudella, kun emme ole voittaneet niin paljon kuin ihmiset ovat odottaneet. Turhautuminen on kasautunut, ja se purkautui, mutta minä ja pelaajat jaamme sen saman turhautumisen.

Slot uskoo, että hän pystyy vielä voittamaan tyytymättömät kannattajat takaisin puolelleen.

– Kyllä, uskon. Mutta en tällä kaudella. Heillä on mielipiteensä tästä kaudesta, eikä se tule muuttumaan, mutta jos saamme aikaiseksi sellaisen kesän kuin olemme suunnittelleet, olen sataprosenttisen varma, että olemme ensi kaudella eri joukkue kuin nyt.

Liverpool on kirjoitushetkellä Valioliigassa neljäntenä, mutta se ei ole vielä varmistanut paikkaa ensi kauden Mestarien liigaan. Viimeisissä sarjapeleissään Slotin miehistö kohtaa Aston Villan vieraissa ja Brentfordin kotonaan.

ESPN UK

@ESPNUK
Liverpool have now let in 18 goals from set pieces this season 🫣

This is more than any other season in the history of the Premier League 👀

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS