Tottenham on Sandro Tonalin kintereillä, kertovat Matteo Moretto ja Fabrizio Romano.

Moretton ja Romanon mukaan Tottenham haluaa tehdä Tonalista urheilullisen projektinsa keulakuvan.

Tottenhamin päävalmentaja Roberto De Zerbi painostaa seuraa hankkimaan Tonalin Newcastlesta. Kaksikon mukaan Tonali on avoin siirtymään Tottenhamiin kesällä.

Tonali on herättänyt myös Manchester Cityn ja Arsenalin kiinnostuksen, mutta Tottenham pyrkii saamaan keskikenttäpelaajan siitä huolimatta riveihinsä.

Romanon mukaan Tonali on hyvin kiinnostunut pelaamaan De Zerbin alaisuudessa siitä huolimatta, ettei Tottenhamia nähdä ensi kaudella eurokentillä.

Italian A-maajoukkueen luottopelaajiin lukeutuvan Tonalin sopimus Newcastlen kanssa päättyy kesällä 2028. Newcastle joutuu tiettävästi myymään pelaajiaan kesällä, sillä se ei selviytynyt ensi kaudeksi eurokentille.

Tonali pelasi vahvan kauden Newcastlessa ja kellotti kaikki kilpailut mukaan luettuna yli 4000 peliminuuttia joukkueen keskikentällä.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨 EXCLUSIVE: Tottenham have entered the race to sign Sandro Tonali! 💣🇮🇹

De Zerbi wants Tonali as new star for the midfield, ideal to step up #THFC level.

Spurs ready to face Man City and Arsenal in the race for Tonali for new ambitious project to prove their intentions.

LUE MYÖS