The Athletic uutisoi, että Arsenalin belgialainen laituri Leandro Trossard on lähellä siirtoa Beşiktaşiin Turkkiin. Trossard, joka voitti Arsenalin paidassa Valioliigan mestaruuden tällä kaudella, on ollut MM-kisoissa yksi Belgian avainpelaajista. Belgia on edelleen mukana turnauksessa, ja seuraavaksi sitä vastaan asettuu isäntämaa Yhdysvallat.

The Athleticin mukaan Trossardin siirtosumma on noin 20 miljoonaa euroa. Siirto ei ole vielä valmis, sillä henkilökohtaiset sopimusehdot ovat loppusuoralla. Trossardilla on vain vuosi jäljellä sopimustaan Arsenalin kanssa.

31-vuotias belgialainen on tehnyt tähän mennessä MM-kisoissa kaksi maalia. Arsenalissa Trossard puolestaan pelasi 50 ottelua tehden kahdeksan maalia ja antaen 11 maalisyöttöä kaikissa kilpailuissa. Arsenaliin hän siirtyi Brighton & Hove Albionista vuonna 2023 noin 36 miljoonan euron siirtosummalla.

Siirron toteutuessa Beşiktaş saa riveihinsä avainpelaajan, jolla on vielä paljon annettavaa.

Linkki The Athleticin artikkeliin.

The Athletic | Football

@TheAthleticFC
Besiktas have agreed a €20million deal with Arsenal to sign Leandro Trossard.

Trossard only has one year left on his Arsenal contract, after agreeing new terms in August 2025 that granted the forward a significant pay rise but did not extend his stay at the Emirates beyond the

LUE MYÖS: