Näin Thomas Tuchel ja Marcus Rashford kommentoivat Meksikon epätyypillistä ilmastoa
MM-kisojen neljännesvälierissä Englanti kohtaa Meksikon Suomen aikaa kello 3.00 yöllä. Ottelu tulee olemaan varmasti trilleri, mutta olosuhteista on noussut paljon kysymyksiä. Ottelu pelataan Aztecan stadionilla, joka on 2 200 metriä merenpinnan yläpuolella. On luonnollista, että Englannin maajoukkue ei välttämättä täydessä tehossa yön ottelussa ole.
Näin päävalmentaja Thomas Tuchel kommentoi medialle joukkueen olotilaa Meksikossa harjoittelusta:
– Tunnemme ilmaston vaikutuksen, vaikka emme harjoittelisi. Tunsin itse päänsärkyä hotellissa läpi päivän ja nukuin huonommin, kuin normaalisti. Se ei ole kuitenkaan ylitsepääsemätöntä. Pelaajat tunsivat sen ensimmäisinä minuutteina harjoituksissa, mutta mitä pidemmälle mentiin, sen paremmin sopeuduimme. On mahdotonta sopeutua näin nopeasti, mutta siksi olemme täällä päivää ennen, kertoi saksalaisvalmentaja Tuchel.
LUE MYÖS: Jordan Henderson huikkasi medialle.
Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen.
Marcus Rashford kommentoi puolestaan ilmastoa näin:
– Te (Media) paisuttelette liikaa tästä kaikesta. Loppujen lopuksi tämä on jalkapalloa. Olemme kaikki pelanneet lapsesta saakka eri ilmastoissa, eri ympäristöissä. Jotkut ovat toisiaan helpompia, joissain on aivan kamalaa pelata. Tärkeintä on nousta näistä yli ja voittaa. Meidän pitää tehdä yhdessä töitä ja yrittää olla parhaimmillaan, kertoi viime kauden Barcelonassa pelannut Rashford.
Rashford ei kuitenkaan ollut vihainen medialle, vaan naurahti ja otti rauhallisesti. Rashford on aloittanut kahdessa edellisessä Englannin MM-ottelussa. Kisoissa hän on iskenyt yhden maalin, joka tuli alkulohkossa Kroatiaa vastaan 4-2 voitossa.
Ottelu alkaa yöllä Suomen aikaa kello 3.00. Saa nähdä, kuinka paljon ilmasto vaikuttaa Englannin tekemiseen, vai eteneekö kisaisäntä Meksiko jatkoon.
Linkki Rashfordin kommentointiin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Tottenham Spursin toppari siirtymässä Serie A:han
- Neuvottelut käynnissä – Tottenham-vahti haluaa jättää Valioliigan
- Newcastle hankki laitahyökkääjän 50 miljoonalla eurolla
- Näin Thomas Tuchel ja Marcus Rashford kommentoivat Meksikon epätyypillistä ilmastoa
- Huhumylly käy kuumana: Onko Crystal Palacen manageri langennut samaan ansaan kuin Erik ten Hag?
- Jordan Henderson huikkasi medialle: ”Viagra auttoi”
- Andrey Santosin tilanteesta uutta tietoa – Manchester United on kiinnostunut
- Valioliigaseura kaappasi Chelsean huippulupauksen
- Ilo oli ennenaikaista, FIFA veti päätöksensä takaisin
- The Athletic: Arsenalin luottolaituri siirtymässä Turkkiin
- Valioliiga 2:n parhaaksi valittu pelaaja vaihtaa seuraa
- Ilo oli ennenaikaista, FIFA veti päätöksensä takaisin
- Merkittävä muutos tulossa Englannin ratkaisupeliin – se on hyvä uutinen suomalaisille
- Valioliigaseura kaappasi Chelsean huippulupauksen
- Man Unitedin tähtipelaaja paljasti – ”Harkitsin urani lopettamista viime vuonna”
- The Athletic: Arsenalin luottolaituri siirtymässä Turkkiin
- Tottenham tarjosi happamia sopimusuutisia
- Lehti: Aston Villa valmistelee tarjousta Ranskan MM-vahdista kesken kisojen
- Ipswich Town teki kilpailevan tarjouksen Emersonnista
- Virallista: Nathan Aké siirtyy Fenerbahçeen