Norjan päävalmentaja Ståle Solbakken oli pettynyt Englannin tasoitusmaalin jälkeen MM-puolivälierässä.

Norja johti ottelua 1–0, mutta Jude Bellingham tasoitti juuri ennen taukoa tilanteessa, jonka Solbakken uskoo syntyneen stadionin yläpuolella kulkevan TV-kaapelin vuoksi.

Englanti eteni lopulta välieriin voittamalla ottelun 2–1 jatkoajan jälkeen.

Tilanne sai alkunsa, kun Norjan maalivahti Ørjan Nyland avasi pitkällä potkulla. Pallo näytti monien mielestä osuvan stadionin yläpuolella kulkevaan kameravaijeriin ennen kuin se putosi takaisin kentälle.

Fifan mukaan pallossa oleva sensori ei rekisteröinyt mitään kontaktia.

Solbakken ei ollut vakuuttunut selityksestä. Kun häneltä kysyttiin lehdistötilaisuudessa, ansaitsiko TV-kaapeli maalisyötön, norjalaisluotsi vastasi kuivasti.

– Kyllä, luultavasti ansaitsee. Olimme todella epäonnisia. Pallo putosi suoraan taivaalta ja sen suunta muuttui. Pelaajamme lukivat siksi tilanteen väärin juuri pahimmalla mahdollisella hetkellä, Solbakken sanoi ESPN:n mukaan.

– Mutta emme voi tehdä asialle enää mitään. Tuskin tätä ottelua pelataan uudestaan.

LUE MYÖS: