Norsunluurannikon MM-tähti Yan Diomanden ja PSG:n väliset siirtoneuvottelut eivät ole edenneet toivotulla tavalla. Vaikka Diomande on itse kertonut olevansa kiinnostunut siirtymään ranskalaisseuraan, osapuolet eivät ole päässeet konkreettisesti etenemään neuvotteluissa.

Hänen nykyinen seuransa RB Leipzig haluaa saada kaupan maaliin vielä tämän kesän aikana. Diomanden hintalappu on kuitenkin kova, sillä saksalaisseuran kerrotaan vaativan noin 120 miljoonaa euroa. Vaikka Diomande itse haluaa PSG:seen, on Leipzigin vaikea kieltäytyä moisesta summasta, jos jokin muu seura suostuu sen maksamaan.

Avaisiko tämä ikkunan Valioliigaseuroille? Ainakin Liverpoolin, Arsenalin ja Manchester Cityn on kerrottu olevan kiinnostuneita 19-vuotiaasta laitahyökkääjästä. Liverpooliin hän sopisi varmasti erinomaisesti Mohamed Salahin lähdön myötä.

Diomande on erityisen vahva yksi vastaan yksi -tilanteissa. Vaikka hänen parhaat ominaisuutensa eivät MM-kisoissa aina päässeet täyteen loistoonsa, hän on poikkeuksellisen nopea ja tekninen laituri, joka pystyy pelaamaan kummallakin laidalla.

Linkki twiittiin.

The Touchline | 𝐓

@TouchlineX
🚨 𝗕𝗥𝗘𝗔𝗞𝗜𝗡𝗚: Yan Diomandé’s camp is becoming impatient with PSG.

They want the club to speed things up and make a concrete move, while Liverpool, Arsenal and Manchester City are also watching the situation.

RB Leipzig are asking for €120 million.

@BILD

LUE MYÖS: