Fabrizio Romanon mukaan 35-vuotias Danny Welbeck on siirtymässä Chelseaan. Brightonissa kuusi edellistä kautta pelannut hyökkääjä tuo lontoolaisseuraan rutkasti kokemusta ja johtajuutta. Romanon mukaan henkilökohtaiset sopimusehdot on jo sovittu, ja sopimuksen on määrä ulottua kesään 2028.

Romanon mukaan Brighton on valmis hyväksymään siirron, sillä Welbeck itse pyysi mahdollisuutta siirtyä Lontoon sinisiin.

Useiden lähteiden mukaan Nicolas Jackson, Liam Delap ja Emmanuel Emagha eivät kuulu Xabi Alonson tämänhetkisiin suunnitelmiin. Tämän seurauksena Welbeckille avautuisi paikka Chelsean kakkoshyökkääjänä, sillä João Pedron odotetaan olevan joukkueen ykkösvaihtoehto keskushyökkääjän tontilla.

Welbeck on pelannut Valioliigassa yhteensä 400 ottelua, joissa hän on viimeistellyt 90 maalia ja antanut 38 maalisyöttöä. Hän teki läpimurtonsa Manchester Unitedissa, edusti myöhemmin Arsenalia sekä pelasi myös lainalla Sunderlandissa ja myöhemmin Watfordissa. Viimeiset kuusi kautta kokenut hyökkääjä on viettänyt Brightonissa.

Linkki twiittiin.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨🔵 Danny Welbeck to Chelsea, here we go! Deal in place with Brighton for the English striker.

Welbeck agreed terms with Chelsea until 2028, medical next; Brighton approved decision to let him go after formal request from Danny.

Jordan Henderson: coming soon. 🔜

LUE MYÖS: