Virallista: Maxence Lacroix siirtyy Chelseaan
Jo jonkin aikaa odotettu siirto on nyt saanut virallisen vahvistuksen. Chelsea tiedotti torstaina hankkineensa Crystal Palacen ja Ranskan maajoukkueen topparin Maxence Lacroix’n. 26-vuotias puolustaja siirtyy Lontooseen 52 miljoonan punnan siirtokorvauksella.
Lacroix’n odotetaan nousevan yhdeksi Chelsean avainpelaajista ensi kaudella, kun Xabi Alonson luotsaama joukkue tavoittelee jälleen menestystä. Ranskalaistoppari tunnetaan erityisesti nopeudestaan ja vahvasta pallonriistokyvystään.
Yksi kysymysmerkki hänen kohdallaan kuitenkin on. Asiantuntijat ovat pohtineet, kuinka nopeasti Lacroix sopeutuu Alonson vaatimaan pallolliseen pelitapaan ja alhaalta rakentamiseen. Crystal Palacessa hän ei ole pelannut yhtä korostetusti tällaisessa järjestelmässä.
Lue myös: Istuuko hankinta Xabi Alonson palapeliin?
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Lacroix kertoi tunnelmistaan siirron varmistuttua:
– Olen todella onnellinen saadessani liittyä näin upeaan seuraan. Kaikki tietävät, kuinka legendaarinen Chelsea on. Tämän seuran perinteisiin kuuluu voittaminen. Kun keskustelin päävalmentajan kanssa, huomasimme jakavamme samat tavoitteet ja näkemyksen seuran tulevaisuudesta.
– Haluamme voittaa. Kun näkee, kuinka laadukas joukkue täällä on, uskon, että pystymme saavuttamaan tavoitteemme. Minulla on kova halu voittaa pokaaleja, enkä malta odottaa, että pääsen auttamaan seuraa. Chelsean kannattajien on hyvä tietää, että annan kaikkeni tämän seuran eteen, Lacroix lupasi.
Linkki twiittiin.
LUE MYÖS:
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Nottingham-pomo lähti todella yllättävään maahan
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta

