Arsenal on lähellä jättihankintaa. Lontoolaisseura on nostanut tarjouksensa Newcastle Unitedin brasilialaistähdestä Bruno Guimarãesista 90 miljoonaan euroon ilman bonuksia.

Ranskalaisen L’Équipen mukaan Guimarãesin siirto Arsenaliin on edennyt loppuvaiheeseen, mutta kaupan viimeiset yksityiskohdat ovat vielä avoinna. Seurat neuvottelevat parhaillaan muun muassa mahdollisista bonuksista sekä agenttipalkkioista.

TalkSPORT puolestaan kertoo, että Guimarães on pyytänyt Newcastlea siirtämään lähtöään La Mangan harjoitusleirille siirtoneuvottelujen loppusuoran vuoksi.

Arsenal ja 28-vuotias Guimarães ovat olleet jo pitkään yhteisymmärryksessä pelaajan henkilökohtaisen sopimuksen ehdoista. Keskikenttäpelaajan on määrä allekirjoittaa Arsenalin kanssa vuoteen 2031 ulottuva sopimus, mikäli siirto saadaan maaliin.

Newcastle on aiemmin torjunut Arsenalin tarjoukset. Ensimmäinen lähestymisyritys oli arvoltaan 70 miljoonaa euroa ja toinen 80 miljoonaa euroa, mutta perjantaina Arsenal nosti tarjouksensa uudelle tasolle.

Newcastle on tavoitellut kapteenistaan lähes 100 miljoonan euron siirtosummaa, mutta Arsenalin 90 miljoonan euron tarjous on vienyt neuvottelut lähemmäs ratkaisua.

L’Équipen mukaan Guimarães on kertonut Newcastlen johdolle ja valmennukselle halustaan vaihtaa seuraa. Brasilialainen haluaa pelata Mestarien liigassa, johon Newcastle ei ole onnistunut tällä hetkellä yltämään.

Newcastle on valmistautunut mahdolliseen lähtöön hankkimalla Aladji Bamban Monacosta. Lisäksi seura menetti tällä viikolla päävalmentaja Eddie Howen, joka oli läheinen Guimarãesin kanssa.

Mahdollisesta jättisiirrosta hyötyisi myös Lyon, joka voisi saada kaupasta yli kahdeksan miljoonan euron korvauksen.

LUE MYÖS: