Richarlisonin tulevaisuus Tottenhamissa on epävarma. Päävalmentaja Roberto De Zerbin mukaan brasilialaishyökkääjä ei ole vielä päättänyt tulevaisuudestaan.

De Zerbi kommentoi Richarlisonin tilannetta Tottenhamin voitettua Chelsean 2–1 Sydneyssä pelatussa harjoitusottelussa. Richarlison viimeisteli ottelun voittomaalin.

29-vuotiaan hyökkääjän sopimusta on jäljellä enää vuosi. Jatkosta ei ole käyty neuvotteluja.

– En tiedä, mitä tapahtuu. Pelaajana ja ihmisenä hän on loistava. Hänen asenteensa ja käytöksensä ovat erinomaisia, mutta meidän on lopulta kunnioitettava sitä, mitä hän itse haluaa tehdä, De Zerbi sanoi ESPN:n mukaan.

– En ole ymmärtänyt tilannetta täysin, koska välillä hän sanoo haluavansa jäädä ja välillä lähteä. Mitään ongelmaa ei kuitenkaan ole. Hän on hieno ihminen ja tekee joka päivä töitä tosissaan.

Brasilialainen teki viime kaudella 12 maalia.

– Richarlisonin kaltaisen hyökkääjän löytäminen ei ole helppoa. Hän tekee maaleja ja tietää, miten maalipaikoille päästään. Uuden hyökkääjän kohdalla siitä ei olisi varmuutta.

Richarlison siirtyi Tottenhamiin vuonna 2022 Evertonista.

LUE MYÖS: