Chelsea on hankkinut Argentiinan maajoukkuepelaajan Valentin Barcon Strasbourgista. Lontoolaisseura vahvisti siirron verkkosivuillaan.

22-vuotias Barco pystyy pelaamaan vasempana laitapuolustajana sekä keskikentällä.

Barco kuului myös MM-kisoissa hopeaa voittaneeseen Argentiinan joukkueeseen. Hänen vastuunsa jäi turnauksessa kuitenkin vähäiseksi, sillä hän pelasi vain 19 minuuttia lohkovaiheen ottelussa Jordaniaa vastaan.

Argentiinalainen on pelannut urallaan aiemmin myös Brightonissa ja Sevillassa ennen siirtymistään Strasbourgiin.

Barco on jälleen yksi Chelsean lukuisista kesähankinnoista. Seura on vahvistanut rivejään muun muassa Danny Welbeckillä, Morgan Rogersilla, Maxence Lacroix’lla, Marco Palestralla, Geovany Quendalla ja Emmanuel Emeghalla.

Chelsean uusi päävalmentaja Xabi Alonso rakentaa joukkuetta ensimmäiseen kauteensa lontoolaisseuran peräsimessä.

LUE MYÖS: